Niepełnosprawni rumianie będą mogli żyć samodzielnie?

Niepełnosprawni rumianie będą mogli żyć samodzielnie?

- kategoria Aktualności, Miasto
Niepełnosprawni rumianie będą mogli żyć samodzielnie?

Jak informuje Urząd Miasta Rumi, dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Solidarnościowego w mieście powstać ma centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych. Będzie to innowacyjna forma zarówno dla nich, jak również ich rodzin.

Dom ma pomieścić 23 osób z niepełnosprawnościami. Urząd Miasta zdobył już prawie 3-milionowe dofinansowanie na dom dla mieszkańców o specjalnych potrzebach.

Istotna pomoc!

Głównym celem ministerialnego projektu pod nazwą „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” jest uzupełnienie ogólnopolskiego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych o zapewnienie im możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego. Docelowo w całym kraju powstanie prawdopodobnie kilkanaście takich obiektów. Jeden z nich na terenie Rumi.

Dla kogo będzie przeznaczone takie centrum? Dla dorosłych mieszkańców Rumi z umiarkowanym albo znacznym stopniem niepełnosprawności. Korzystający z programu prócz profesjonalnego wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych i kompetencji społecznych, będą motywowani w zakresie dążenia do maksymalnej samodzielności.

– Planujemy zbudować ten obiekt mieszkalny na gminnych działkach, a następnie w pełni go wyposażyć i dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. W nowo utworzonym centrum opiekuńczo-mieszkalnym będą do dyspozycji 23 miejsca, w tym 8 pobytu całodobowego oraz 15 pobytu dziennego. Wydzielone zostaną również pomieszczenia dla personelu – mówi Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych.

W centrum opiekuńczo-mieszkalnym ma się znaleźć jadalnia, sala warsztatowa, pokój wyciszenia, gabinet psychologa i pokoje jedno oraz dwuosobowe.

Projekt sprawi, że skorzystają całe rodziny

Celem programu jest zapobieganie stygmatyzacji oraz izolacji osób z niepełnosprawnościami w ich środowisku. Nie da się jednak ukryć, że centrum opiekuńczo-mieszkalne zapewni również odpoczynek opiekunom i rodzicom osób niepełnosprawnych.

Ministerialne dofinansowanie w wysokości 2,5 mln złotych ma otrzymać również rumski Caritas, który we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej wyremontuje i zaadaptuje nowe pomieszczenia w siedzibie przy ul ks. Gierosa. Dzięki temu zwiększy się liczba osób korzystających z codziennego wsparcia.

Ten program stanowi odpowiedź na potrzeby zgłaszane podczas lokalnych konsultacji z udziałem tej grupy mieszkańców. Mamy nadzieję, że centrum będzie dużym wsparciem dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci i oni sami mogli uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Do tej pory miasto nie posiadało takiego obiektu – podkreśla zastępca burmistrza Piotr Wittbrodt.

Prace związane z budową i wyposażeniem centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego rozpocząć się mają w styczniu 2021 roku, a zakończyć w grudniu 2022 roku. Na realizację projektu miasto pozyskało dokładnie 2 864 415,48 zł. Podpisanie umowy na przekazanie środków finansowych ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Źródło: UM Rumia

Niepełnosprawni rumianie będą mogli żyć samodzielnie?

1 Comment

  1. Pingback: W Rumi powstać ma świetlica socjoterapeutyczna oraz Centrum Wsparcia Rodziny - Gazeta Rumska.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *