„Konferencja „Ekosfera” – jednym z liderów była Rumia

„Konferencja „Ekosfera” – jednym z liderów była Rumia

- kategoria Aktualności, Miasto, Polityka
"Konferencja "Ekosfera" - jednym z liderów była Rumia

Konferencja „Ekosfera” to wydarzenie, które odbyło się 9-10 listopada. Omówione zostały tam takie tematy, jak transformacja energetyczna, rozszerzona odpowiedzialność producentów oraz adaptacja miast do zmian klimatu.

W tym roku konferencja miała charakter oline, ze względu na panującą pandemię i dostępna była dla wszystkich zainteresowanych. Spotkanie otworzył Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.

Czym jest Ekosfera?

Wydarzenie „Ekosfera” to przestrzeń ekspercka, stworzona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Towarzyszy jej również cykl debat z zakresu działalności resortu.

Pierwszy dzień był czasem debaty dotyczącej i sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz rozszerzonej odpowiedzialności producenta. W panelach dyskusyjnych uczestniczyli liderzy ministerialnego programu „Miasto z klimatem”, a wśród nich burmistrz Rumi Michał Pasieczny jako przedstawiciel przygotowanego przez Urząd Miasta Rumi projektu „Zielone patio – Szkoła Podstawowa nr 7”, który zwyciężył w konkursie „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura”.

Zagadnieniem omawianym podczas wideokonferencji, w której uczestniczył burmistrz Rumi, była adaptacja do zmian klimatu i zwiększenie odporności miast na wyzwania klimatyczne. Panel dyskusyjny poprowadził Szymon Tumielewicz, zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Podsumowanie burmistrza

Rumia kompleksowo traktuje zagadnienie klimatu, w tym czystego powietrza i gromadzenia wody. Różne inwestycje są niejednokrotnie powiększane o takie elementy, na co przykładem może być węzeł integracyjny Janowo, gdzie powstaje gigantyczny zbiornik rozsączający wody opadowe z chodników i wzgórz morenowych. Mamy też tzw. zielone wyspy, czyli place zabaw, które są całkowicie przepuszczalnymi powierzchniami, otoczonymi przez roślinność oczyszczającą powietrze. Projektujemy też największy park w mieście, tzw. Błonia Janowskie, gdzie na 30-hektarowym terenie mają powstać potężne zbiorniki przechwytujące wodę, która to posłuży podlewaniu całej parkowej roślinności. Ponadto, dzięki wprowadzonym przez nas ulgom mieszkańcy i przedsiębiorcy masowo odłączają się od miejskiej kanalizacji burzowej, tak że naprawdę staramy się dbać o zatrzymywanie wody – mówił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia w domkach jednorodzinnych, gdzie realizowane są programy Stop Smog i Czyste Powietrze, ale skala problemu w małych gminach i miejscowościach wiejskich jest gigantyczna. Obawiam się, że bez zwiększenia dotacji dla prywatnych domów jednorodzinnych możemy mieć w dalszym ciągu duży problem z niską emisją – podsumował proekologiczne działania w mieście Michał Pasieczny.

Pozostałymi prelegentami byli: główny ekolog Banku Ochrony Środowiska Sławomir Mazurek, dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Zagrożeń Środowiska w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Czyżewska oraz kierownik projektu w Instytucie Ochrony Środowiska Barbara Rajkowska.

Głównymi tematami drugiego dnia konferencji (10 listopada) były odnawialne źródła energii, elektromobilność, zielone technologie, a także gospodarka obiegu zamkniętego.

Źródło: UM Rumia

"Konferencja "Ekosfera" - jednym z liderów była Rumia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *