Chcesz nakarmić kaczki? Skorzystaj z kaczkomatów!

Chcesz nakarmić kaczki? Skorzystaj z kaczkomatów!

- kategoria Ciekawostki, Miasto, Zdrowie, żywienie, ekologia
Chcesz nakarmić kaczki? Skorzystaj z kaczkomatów!

Bliskość Zagórskiej Strugi przepływającej przez sam środek miasta sprawia, że w Rumi na kaczki nietrudno trafić. Stanowią one wręcz element rumskiego krajobrazu i są swoistą atrakcją dla całych rodzin.

Spowodowało to niestety również szereg niekorzystnych zjawisk. Poza synantropizacją, czyli przyzwyczajaniem się do życia w środowisku przekształconym przez człowieka, dieta kaczek zaczęła opierać się na pieczywie, które jest dla nich szkodliwe. Dlatego w mieście pojawiły się kaczkomaty.

Jak wygląda prawidłowa dieta kaczek?

Biały chleb może powodować szereg komplikacji, takich jak “anielskie skrzydło” – gdy skrzydła lotki ptaka zamiast leżeć blisko ciała, odstają, uniemożliwiając latanie. Co w takim razie powinny jeść kaczki?

Specjaliści doradzają, by dawać im ziarna zbóż, pestki słonecznika (niełuskane) albo też pokrojone wcześniej warzywa. Jedzenie rozsypujemy na brzegu, zamiast wrzucać do wody, by nie ułatwiać rozwoju grzybom, bakteriom i glonom.

Kaczkomaty słusznym kompromisem?

Pomysł zrodził się pod koniec lipca, gdy w mediach społecznościowych Urząd Miasta Rumi zapytał o kaczkomaty. Zdecydowana większość wypowiadających się poparła ten projekt. Słychać było również głosy wyrażające nadzieję, że pokarm dostępny będzie za symboliczną opłatą, by uniknąć jego marnowania.

W czwartek 19 listopada kaczkomaty stanęły w trzech punktach – dwa na terenie parku Starowiejskiego i jeden przy ul. Dąbrowskiego. By skorzystać, należy włożyć monetę 2 zł do wrzutnika, podstawić rękę pod dozownik i wykonać pełen obrót pokrętła. W przypadku jakichkolwiek problemów z urządzeniem, wystarczy skontaktować się z firmą odpowiedzialną za ich montaż i konserwację, skanując kod QR. Na kaczkomatach znajduje się również ostrzeżenie przed dokarmianiem chlebem.

Specjaliści przypominają jednak, by prócz pamiętania o właściwej diecie, nie dokarmiać ptaków za szybko. Póki temperatura nie spada poniżej zera, kaczki są w stanie z łatwością znaleźć sobie pożywienie.

Źródło: UM Rumia

Chcesz nakarmić kaczki? Skorzystaj z kaczkomatów!