Przemoc ma płeć? Rumia włącza się w 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy za względu na płeć

Przemoc ma płeć? Rumia włącza się w 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy za względu na płeć

- kategoria Aktualności, Miasto, Polityka
Przemoc ma płeć? Rumia włącza się w 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy za względu na płeć

Jak informuje Urząd Miasta, Rumia włączyła się w kampanię „16 Dni Akcji przeciw przemocy za względu na płeć”. Jest to akcja o zasięgu międzynarodowym, organizowana przez Center for Women’s Global Leadership. Służyć ma koordynowaniu i wspieraniu prac nad likwidacją przemocy wobec kobiet.

Kampania ma służyć między innymi rozwijaniu społecznej świadomości, że przemoc wobec kobiet stanowi pogwałcenie praw człowieka oraz szukaniu metod przeciwdziałania przemocy. Tegorocznym hasłem jest: Od pokoju w domu do pokoju na świecie.

W Rumi również zdarzają się przejawy takiej przemocy. Dotyczyło jej w 2019 roku ponad 80% prowadzonych w ramach „Niebieskiej Karty” procedur, które wszczęto 117 razy.

Czy przemoc dotyczy tylko kobiet?

Kampania nie jest wolna od kontrowersji. Krytycy zarzucają jej sugerowanie, jakoby jedynie mężczyzna był sprawcą przemocy i nie bywał jej ofiarą. Pomija się również częstą przemoc kobiet wobec kobiet. Oponenci dodają także, iż brak w niej konkretnych kroków, które rzeczywiście ukrócałyby jakąkolwiek przemoc.

Ta kampania ma charakter symboliczny, a jej celem jest podkreślenie, że ofiarami przemocy nadal w większości są kobiety. Nie oznacza to jednak, że nie sprzeciwiamy się przejawom takich zachowań wobec dzieci czy mężczyzn. Przemoc tak naprawdę dotyczy ludzi w każdym wieku, bez względu na płeć, status społeczny czy zawód – podkreśla Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych

Samorządowcy włączają się w walkę z przemocą

Samorządowcy oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi także włączyli się w akcję, rozpowszechniając materiały informacyjne w postaci ulotek i plakatów, a także przekazując wyrazy wsparcia osobom i organizacjom uczestniczącym w przedsięwzięciu.

Stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej czy słownej jest tak naprawdę przejawem słabości i nigdy nie rozwiązuje problemu. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy w wielu domach jeszcze częściej dochodzi do takich zdarzeń – dodaje Piotr Wittbrodt

Osoba doznająca przemocy często myśli, że nie ma wyjścia z tej sytuacji. Do tego dochodzi społeczne przekonanie, że nie powinniśmy się mieszać w cudze sprawy, a tak naprawdę każdy z nas może pomóc. Jeśli widzimy lub słyszymy coś niepokojącego, wystarczy zadzwonić na policję, zareagować. Kiedy bliska czy znajoma nam osoba zmienia swoje zachowanie lub zaczyna się izolować, zapytajmy o powód – tłumaczyła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi Gabriela Konarzewska. – Najgorsza jest obojętność. Trzeba pamiętać, że każda przemoc musi zostać zatrzymana, dopiero wtedy rozpoczyna się trudna droga do wyzdrowienia – dodała.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Przemoc ma płeć? Rumia włącza się w 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy za względu na płeć

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *