Wizyty duszpasterskie w tym roku się nie odbędą

Wizyty duszpasterskie w tym roku się nie odbędą

- kategoria Aktualności, Komunikaty
Wizyty duszpasterskie w tym roku się nie odbędą

Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym mocniej parafianie zastanawiali się, co w obliczu pandemii stanie się z wizytą duszpasterską, zwaną potocznie „kolędą”. Czy odbędzie się pod licznymi obostrzeniami?

Dziś wiemy już, że w Rumi księża w tym roku nas nie odwiedzą. „Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży.” – czytamy na stronie Archidiecezji Gdańskiej.

Ponieważ parafie w naturalny sposób utracą dochody z ofiar składanych podczas kolęd, kuria prosi o złożenie takiej ofiary podczas Mszy Świętej albo drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto danej parafii.

Co zamiast wizyty duszpasterskiej?

Ponieważ księża nie odwiedzą naszych domów w ramach kolędy, dlatego pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka. Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta.” – czytamy w komunikacie wydanym przez kurię.

Archidiecezja Gdańska zachęca również do udziału w rekolekcjach adwentowych, transmitowanych przez środki masowego przekazu. Parafia Wspomożenia Wiernych w Rumi zaprasza na trzydniowe rekolekcje adwentowe on-line pt. „Idźmy z radością na spotkanie Pana”, które wygłosi bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Rozważania będą publikowane od poniedziałku do środy od godz. 15.00 na stronie internetowej www.gdansk.gosc.pl.

Prócz tego parafianie zachęcani są do udziału w Mszach Świętych, również pozaniedzielnych oraz do spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia – o ile to możliwe. Co jeśli jednak dostęp do sakramentów jest utrudniony z powodu choroby czy kwarantanny? „Osoby te często nie mogą przystąpić do Komunii św., ani wyspowiadać się. Powinni jednak w sytuacji dla siebie trudnej wzbudzać żal za grzechy (za popełnione zło) w takiej np. formie: „Boże mój, Panie Jezu, żałuję z miłości ku Tobie”. Powinni też wzbudzać akt ufności w Bożą dobroć i miłosierdzie, np. słowami: „Jezu ufam Tobie”. Mogą też wyrażać swoją miłość do Boga, np. słowami: „Boże choć Cię nie pojmuję (tzn. nie rozumiem do końca), to jednak nad wszystko miłuję”.” – brzmi komunikat.

Wytyczne dla księży

W komunikacie znalazły się również prośba do księży o zorganizowanie większej ilości Mszy Św. w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o udzielaniu Komunii Św. w maseczkach.

Źródło: Archidiecezja Gdańska

Wizyty duszpasterskie w tym roku się nie odbędą

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *