„Bezpieczne święta” – przed świętami Policja instruuje, jak obronić się przed oszustami i złodziejami

„Bezpieczne święta” – przed świętami Policja instruuje, jak obronić się przed oszustami i złodziejami

- kategoria Ciekawostki, Na sygnale
@Gazeta Rumska
"Bezpieczne święta" - przed świętami Policja instruuje, jak obronić się przed oszustami i złodziejami

Czas przed świętami sprzyja oszustom. W natłoku zajęć jesteśmy bardziej rozkojarzeni, łatwiej w takiej sytuacji dać się nabrać. Również podczas zakupów w centrach handlowych łatwiej paść łupem „kieszonkowca”. Coraz częściej też robimy zakupy przez Internet. I tu pod atrakcyjną ofertą na mniej znanych stronach może kryć się próba oszustwa.

Pomorska Policja przygotowała w tym roku kilka rad, które pomogą nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji i sprawią, że nasze pieniądze oraz dobra materialne będą bezpieczniejsze.

Zakupy

– Rozdziel pieniądze, które masz w torebce i schowaj w różne miejsca. Nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych dokumentów i kart kredytowych

– Noś z przodu torebkę i dbaj o jej zamykanie (unikaj tzw. shopperek bez zamka). Nie odstawiaj jej nawet na chwilę poza zasięg rąk – przymierzając ubrania w sklepie czy płacąc w kasie.

– Gdy płacisz, nie pokazuj nikomu zawartości portfela.

– Unikaj tłoku na targowiskach, dworcach czy w centrach handlowych. Złodzieje często tworzą tzw. sztuczny tłok, który ułatwia kradzież.

– Nie noś kluczy w tym samym miejscu, w którym masz dokumenty z adresem zamieszkania. Jeśli zostaną skradzione, łatwo będzie okraść Twoje mieszkanie.

Zakupy w sieci

– Gdy kupujesz przez Internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedawcy. Sprawdź opinie o sklepie na innych stronach lub w komentarzach.

– Do zakupów używaj tylko domowego komputera. Nie kasuj korespondencji ze sprzedawcą. Pomoże ona Policji w ujęciu ewentualnego oszusta.

– Podczas płacenia kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe na pewno jest bezpieczne. Na stronie, przy adresie, powinien widnieć symbol zamkniętej kłódki. Warto pamiętać o opcji zamawiania towaru z opcją płatności przy odbiorze.

– Przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość przy kurierze.

– Nie korzystaj z linków z maila, wejdź na stronę sklepu wpisując adres w oknie przeglądarki. Unikniesz dzięki temu stron , które podszywają się pod legalnie działające sklepy.

– Jeśli mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany i dostaniesz puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Zapisana korespondencja i paczka przesłana przez oszusta może stanowić dowód przestępstwa.

Święta poza domem

Jeśli również w te święta z ważnego powodu musisz wyjechać, pamiętaj o zabezpieczeniu mieszkania.

– Pozamykaj dobrze wszystkie okna i drzwi.

– Poproś sąsiadów, by „rzucili okiem” na mieszkanie. Jeśli masz sąsiadów, z którymi żyjesz bliżej, poproś również o zapalanie w czasie Twojej nieobecności światła, odgarnianie śniegu, zabieranie poczty itp.

– Rzeczy wartościowe zdeponuj w banku albo sfotografuj, spisz numery fabryczne i oznakuj. W razie kradzieży ułatwi to ich odnalezienie. Staraj się nie zostawiać w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.

– Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania, niczego nie ruszaj i natychmiast zadzwoń na Policję.

Źródło: Pomorska Policja

"Bezpieczne święta" - przed świętami Policja instruuje, jak obronić się przed oszustami i złodziejami

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *