VIN – mała rzecz, a jakże ważna

VIN – mała rzecz, a jakże ważna

- kategoria Ciekawostki, Motoryzacja
@Gazeta Rumska
VIN - mała rzecz, a jakże ważna

Bywa, że kierowcy eksploatujący posiadane samochody zastanawiają się, co w ich autach jest najważniejsze. Wielu zapewne powie, iż jest to silnik czyli „serce” dające mu moc i wiele przyjemności z jazdy. Inni stanowczo stwierdzą, że układ jezdny i hamulcowy, bo to przede wszystkim bezpieczeństwo. Jeszcze inni postawią na komfort oraz wyposażenie takie jak; klimatyzacja, podgrzewane i masujące fotele czy ostatnio bardzo modny tablet.

Wszystkie powyższe cechy powodują duże zróżnicowanie odnośnie klasyfikacji pojazdu, a tym samym wartości i co najbardziej wymierne – ceny.

Jest jednak coś, co posiada każdy pojazd. Bez znaczenia – mały czy duży, wolny czy szybki, tani czy drogi; to VIN (VEHICLE IDENTYFICATION NUMBER), czyli inaczej takie DNA zmontowanego pojazdu. Potocznie przyjęło się, że oznacza to numer nadwozia, co nie jest tak do końca właściwe, a co dalej postaram się wyjaśnić.

Każdy pojazd posiada swój własny, unikatowy numer VIN, podobnie jak każdy człowiek ma swój PESEL. Nie ma dwóch pojazdów o tym samym numerze. Początkowo każdy producent samochodów nadawał taki symbol w wybranym przez siebie formacie. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku wprowadzono standard – kombinację 17 znaków (cyfry i litery, z wyłączeniem I, O, Q). Numer VIN nadaje producent pojazdu, by można było później zidentyfikować dany egzemplarz. W przeciwieństwie do innego identyfikatora – tablic rejestracyjnych, które są wymienne, numer VIN nadawany jest tylko raz.

Co oznaczają poszczególne znaki w kodzie VIN? pierwsze trzy-sześć znaków to nazwa producenta, nazwa kraju produkcji i nazwa fabryki, pozostałe wskazują na model, wersję silnikową a także wyposażenie pojazdu. Właśnie po numerze VIN można dojść czy np. w aucie dokonano wymiany (zamiany pojemności) silnika. Co równie ważne, po kodzie VIN łatwo rozpoznać, że samochód mimo tzw. przekładki jeszcze nie tak dawno był „anglikiem” lub przeszedł wymianę lamp i kierunkowskazów, by nie być „modelem amerykańskim”.

Tabliczki znamionowe, na których zapisany jest numer VIN, znajdują się w różnych miejscach pojazdu, ale regułą jest, że są to co najmniej dwie konfiguracje: na podszybiu, na silniku, konstrukcji przydrzwiowej, w podłodze. Tabliczka musi być zawsze w pełni czytelna, wszelkie ślady jej naruszenia, zmian polegających na przerabianiu, podrabianiu, niezgodnością kodu z dokumentacją mogą nieść z sobą groźne skutki prawne, łącznie z utratą pojazdu. Dlatego kupując samochód, motocykl czy skuter z rynku wtórnego, zawsze trzeba dokładnie sprawdzić czy numer VIN podany w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu albo bazie danych jest identyczny jak na niezniszczonych tabliczkach znamionowych.

I.Z.A.

VIN - mała rzecz, a jakże ważna

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *