Rumia dołożyła się do zakupu gammakamery przez wejherowski szpital

Rumia dołożyła się do zakupu gammakamery przez wejherowski szpital

- kategoria Aktualności
@Gazeta Rumska
Rumia dołożyła się do zakupu gammakamery przez wejherowski szpital

Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie zakupił gakkamerę. Finansowo wsparł go w tym celu Urząd Miasta Rumi. W gabinecie burmistrza Michała Pasiecznego odbyła się oficjalna prezentacja urządzenia, które służy personelowi Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej do leczenia niektórych chorób nowotworowych.

Przedstawiciele szpitala w Wejherowie podkreślają, że zakupione niedawno urządzenie jest konieczne do diagnoz i leczenia nowotworów skóry czy guzów piersi. Właśnie z powodu braku gakkamery mieszkańcy powiatu wejherowskiego, a więc również Rumi, często byli odsyłani do innych placówek. Na szczęście to już przeszłość.

To urządzenie służy do wykrywania węzła chłonnego, który leży najbliżej guza nowotworowego, tzw. węzła-wartownika. Przy obecnych standardach chirurgii onkologicznej, w przypadku niektórych nowotworów, praca bez tego sprzętu nie jest możliwa, jest niedopuszczalna – wyjaśnia doktor Mieczysław Witzling, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Kiedy chirurg musi wyciąć raka, to musi to zrobić w całości. Rak czasami daje przerzuty do węzłów chłonnych, które są naturalnymi filtrami wychwytującymi komórki rakowe. Jeśli chirurg w czasie operacji czy przed operacją poda koło tego nowotworu izotop, to płynie on zawsze do najbliższego węzła chłonnego. Dzięki temu detektorowi możemy ten węzeł namierzyć, wyciąć i przekazać patologowi. Jeżeli tam nie ma przerzutu, to nie musimy człowieka okaleczać, wycinając rozlegle węzły chłonne – obrazuje działanie gammakamery doktor Roman Budziński, specjalista chirurgii ogólnej, członek zespołu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

W ostatnich latach rumski Urząd Miasta kilkukrotnie przekazywał dofinansowania na rzecz szpitala w Wejherowie, pomagając w realizacji koniecznych zakupów. Pomagał tym samym podnieść jakość leczenia i zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów. Warto tu zaznaczyć, że około 30% pacjentów wejherowskiego szpitala to rumianie!

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Rumia dołożyła się do zakupu gammakamery przez wejherowski szpital

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *