Święto Jana Bosco – patrona Rumi

Święto Jana Bosco – patrona Rumi

- kategoria Aktualności, Ciekawostki
@Gazeta Rumska
Święto Jana Bosco - patrona Rumi

W niedzielę 31 stycznia obchodziliśmy wspomnienie patrona Rumi św. Jana Bosco. Z tej okazji w parafii Wspomożenia Wiernych zostały wyłożone z tyłu kościoła cytaty z myślami świętego, które parafianie mogli po mszy św. zabrać ze sobą.

Do liturgicznego wspomnienia rumianie przygotowywali się również nowenną, odmawianą w dniach 22-30 stycznia – w rumskich parafiach oraz indywidualnie.

Kim był Jan Bosco?

Jan Bosco, a właściwie Giovanni Melchiorre Bosco, urodził się w 1815 roku niedaleko Turynu (we wsi Becchi) w ubogiej rodzinie. Jego ojciec zmarł, gdy Jan miał dwa lata. Opiekowała się nim matka, więc to na barkach Jana oraz jego starszych braci spoczywał ciężar opieki nad gospodarstwem.

Mimo przeciwności losu Jan nieustannie uczył się i czytał, a dzięki swojej wytrwałości oraz przy pomocy życzliwych mu ludzi ukończył szkołę, a potem w 1835 roku wstąpił do seminarium duchownego w Chieri. Z okazji święceń kapłańskich wybrał sobie hasło: „Da mihi animas cætera tolle”, czyli „Daj mi duszę, resztę zabierz”, co stało się potem hasłem wszystkich salezjanów.

Po święceniach Jan Bosco, widząc tragiczną sytuację młodzieży w Turynie, która borykała się z problemem bezdomności i braku pracy oraz wykształcenia, założył „oratorium” – miejsce, gdzie chłopcy uczyli się czytać i pisać oraz znaleźli chwilowe schronienie. Z czasem powstały również miejsca do nauki zawodu: pracownia krawiecka, szewska, stolarnia, introligatornia oraz drukarnia.

Zmarł w styczniu 1888 r. w wieku 73 lat. W 1929 r. Jan Bosco został beatyfikowayny przez Piusa XI, a następnie pięć lat później kanonizowany.

W niedzielę 29 stycznia 2019 roku św. Jan Bosco został oficjalnie uznany za patrona Rumi.

Źródło: salezjanie.pl

Święto Jana Bosco - patrona Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *