Budżet obywatelski powróci w nowej formule

Budżet obywatelski powróci w nowej formule

- kategoria Aktualności, Miasto
@Gazeta Rumska
Budżet obywatelski powróci w nowej formule Fot. UM Rumia

Do Rumi po rocznej przerwie, spowodowanej wybuchem pandemii, powraca Budżet Obywatelski. Nie zmienia się kwota do rozdysponowania – 1,5 mln zł. Inny będzie jednak podział pieniędzy na rozmaite inicjatywy. Jako nowość pojawią się tzw. projekty zielone.

Budżet Obywatelski 2022 wyglądać ma nieco inaczej, niż poprzednie. Poza projektami prospołecznymi oraz inwestycyjnymi, które rumianie mogą składać już od 2014 roku, pojawi się trzecia kategoria, czyli projekty zielone. Czym one są?

Projekty zielone mają być przedsięwzięciami przyczyniającymi się do ochrony środowiska naturalnego oraz bytowania zwierząt – takimi jak modernizacja miejskich zieleńców, zakładanie ogrodów kieszonkowych, montaż budek dla ptaków czy działania edukacyjne w zakresie ekologii. Kwota, jaką miasto przeznaczy na ten cel to 100 tys. zł., jednak maksymalna wartość pojedynczego projektu nie będzie mogła przekroczyć 25 tys. zł.

Kwota zarezerwowana na realizację projektów inwestycyjnych to 1,2 mln zł. Prospołecznych – 200 tys. zł.

Od teraz nasi mieszkańcy będą mogli oddać aż trzy głosy, po jednym na każdą kategorię. W poprzednich latach zdarzało się, że komisji trudno było ocenić, czy dany projekt spełnia kryteria inwestycyjnego, czy społecznego, a najczęściej dotyczyło to właśnie zieleni. Przy obecnym podziale takich wątpliwości już nie będzie – zapewnia Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji.

Pozostałe zmiany

To nie wszystko. Nowy regulamin zakłada, ze niewykorzystane na sfinalizowanie przedsięwzięć zielonych i prospołecznych środki finansowe zasilą budżet zarezerwowany na projekty inwestycyjne. Może to spowodować, że również inicjatywy znajdujące się „pod kreską” będą miały szanse na realizację.

Składane przez rumian projekty powinny być od tej edycji w miarę możliwości dostępne także dla mieszkańców o specjalnych potrzebach. Ułatwieniem jest natomiast zmniejszenie wymaganej liczby podpisów na liście poparcia przedsięwzięcia – z 50 do 20.

Kolejna zmiana dotyczy placówek edukacyjnych. Na terenie szkół może być realizowany tylko jeden zwycięski projekt inwestycyjny lub zielony. W przypadki gdy dwa zwycięskie projekty dotyczyć będą tej samej placówki, to dyrektor wskaże przedsięwzięcie z pierwszeństwem do realizacji. Zasada, że zwycięska szkoła może zrealizować kolejną propozycję dopiero po upływie 2 lat, pozostaje bez zmian.

Projekty do Budżetu Obywatelskiego 2022 będzie można składać od 1 do 30 kwietnia, natomiast głosowanie potrwa od 13 do 27 września tego roku. Więcej informacji na temat nowego regulaminu będzie można znaleźć na stronie: rumia.budzet-obywatelski.org.

Źródło: UM Rumia

Budżet obywatelski powróci w nowej formule

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *