Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i pierwsza w tym roku zbiórka krwi – jak wyglądała niedziela w Rumi?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i pierwsza w tym roku zbiórka krwi – jak wyglądała niedziela w Rumi?

- kategoria Aktualności
@Gazeta Rumska
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i pierwsza w tym roku zbiórka krwi - jak wyglądała niedziela w Rumi? Fot: UM Rumia

29 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został w naszym mieście połączony z pierwszą w tym roku akcją oddawania krwi. Sztab WOŚP mieścił się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Tegoroczny finał był z pewnością trudniejszy niż poprzednie. Nie pomogła mu ani pandemia, ani wypowiedź lidera Jerzego Owsiaka, zawierającą deklarację grania razem z proaborcyjną organizacją „Strajk Kobiet”. Również w Rumi, mimo hojności mieszkańców w poprzednich latach, zastanawiano się nad organizacją.

Długo zastanawialiśmy się nad tym, czy w ogóle organizować ten sztab i jak on będzie funkcjonował w dobie pandemii. Jednak mieszkańcy Rumi i okolicznych miejscowości jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Kwota 60 297 złotych i 37 groszy, którą udało się nam zebrać, jest bardzo wysoka, biorąc pod uwagę obecne czasy – przyznaje Jolanta Król, dyrektor MOSiR-u i szef miejskiego sztabu WOŚP.

Jak wyglądał tegoroczny finał WOŚP?

Ten finał z powodu obostrzeń wyglądał inaczej, niż poprzednie. Atrakcje pojawiające się co roku zostały znacząco ograniczone. Organizatorzy musieli zrezygnować m.in. z koncertów, pokazów tanecznych, występów artystycznych, a nawet charytatywnej licytacji. Większość standardowych działań przeniosła się do Internetu.

Największym zainteresowaniem w sieci cieszyły się wiosła, dzięki którym rumianin Jacek Pałubicki przepłynął kajakiem ponad 2000 kilometrów dla samotnych matek z Matemblewa, a także piłka z podpisem Rafała Siemaszki, dawnego zawodnika Orkana Rumia. W punkcie stacjonarnym najlepiej sprzedawały się kubki i koszulki z logo WOŚP-u.

Z powodu pandemii nie było corocznej imprezy na hali, która zawsze przyciągała bardzo wielu mieszkańców. Nie mieliśmy licytacji na żywo, musieliśmy przenieść się na Allegro, a jak wiadomo, kontakt twarzą w twarz jest zupełnie inny niż przez Internet. Mimo to licytacje przyniosły kilka tysięcy złotych, mieszkańcy chętnie odwiedzali też nasz sklepik, gdzie zebraliśmy sporą sumę. Łączna kwota zebrana do puszek nie była mniejsza niż w latach ubiegłych, jeśli podzielimy ją na liczbę wolontariuszy, których tym razem było 35, czyli o 15 mniej niż w zeszłym roku. Nasi mieszkańcy naprawdę spisali się na medal – podkreśla Jolanta Król.

Przy okazji polała się krew

W niedzielę odbyła się również pierwsza w tym roku akcja oddawania krwi w Rumi. Siedziba MOSiR-u zamieniła się w centrum krwiodawstwa. Sportowe szatnie na jeden dzień stały się gabinetami lekarskimi, a korytarze poczekalniami. Natomiast na hali pojawiły się fotele do poboru krwi. Tak przygotowane pomieszczenia czekały na potencjalnych dawców, których tradycyjnie nie zabrakło.

Można tu mówić o sukcesie – mimo pandemii na apel odpowiedziało 139 osób! 114 z nich mogło podzielić się życiodajnym płynem, a 25 osób oddawało krew po raz pierwszy. Łącznie udało się zebrać 51,3 litrów, dzięki czemu zasilono zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Każdy krwiodawca otrzymywał zestaw czekolad, lnianą torbę oraz miejski gadżet: workoplecak, koszulkę albo kubek. Organizatorami akcji był Urząd Miasta, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi. Akcję wspierali twórcy projektu Ultrakrew „Każdy ma swój Krwiobieg”. Kolejne miejskie zbiórki krwi odbędą się prawdopodobnie w czerwcu i wrześniu.

Grosz do grosza

Hasłem przewodnim tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było: „Finał z głową”. Dzięki przeprowadzonym w całym kraju licytacjom, elektronicznym zbiórkom oraz kwestowaniu łącznie udało się zebrać ponad 127 milionów złotych na zakup sprzętu medycznego dla polskiej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Źródło: UM Rumia

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i pierwsza w tym roku zbiórka krwi - jak wyglądała niedziela w Rumi?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *