Stacja Kultura bez glutenu!

Stacja Kultura bez glutenu!

Stacja Kultura bez glutenu!

Stacja Kultura poinformowała o dołączeniu do ogólnopolskiej sieci Bibliotek Bezglutenowych. W ramach projektu biblioteka otrzymała zestaw książek i materiałów dotyczących celiakii i diety bezglutenowej. Wkrótce książki mają być dostępne do wypożyczenia.

Biblioteki, które chciały wziąć udział w akcji, miały do wyboru jedno z trzech zadań konkursowych: napisać wiersz o glutenie, celiakii lub diecie bezglutenowej, zrobić zdjęcie związane z bezglutenowym odżywianiem albo przesłać przepis na wymyślone przez siebie danie bez glutenu. W konkursie wziął udział przepis na „Tapiokę z bakaliami à la pascha”. Autorką przepisu jest pani Agnieszka, miłośniczka eksperymentów kulinarnych, pracująca w Dziale Promocji.

Projekt „Biblioteka Bezglutenowa” powstał z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz firmy Good Books, we współpracy z Justyną Tarkowską (pracownia graficzna Mile Widziane).

Na samą celiakię cierpi ponad 1% populacji – w Polsce większość niestety nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Celiakia może ujawnić się na każdym etapie naszego życia. Nie jest to jedyna choroba, przy której powinniśmy unikać glutenu. Tym bardziej cieszy zaangażowanie Stacji Kultura w rozpowszechnianie świadomości na temat samej choroby oraz diety bezglutenowej.

Źródło: Stacja Kultura/fb

Stacja Kultura bez glutenu!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *