Rumskie artystki nagrodzone za wkład w miejską kulturę

Rumskie artystki nagrodzone za wkład w miejską kulturę

Rumskie artystki nagrodzone za wkład w miejską kulturę Fot. UM Rumia

Znani są już laureaci, a właściwie laureatki nagrody burmistrza miasta Rumia za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury w roku 2020. Komisja konkursowa doceniła trzy artystki: Katarzynę Szczepańską, Teresę Płotkowiak oraz Beatę Went.

Formalne wręczenie nagród odbyło się 4 lutego w Miejskim Domu Kultury – jednak ze względu na obostrzenia, wydarzenie odbyło się w niewielkim gronie osób. Nagrody i podziękowania za dotychczasową działalności i osiągnięcia wręczyli laureatkom: wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Woźniak oraz gospodarz spotkania i dyrektor Miejskiego Domu Kultury Agnieszka Skawińska.

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności kulturalnej w tych dziwnych czasach jest niezwykle utrudnione, ale jednocześnie znacznie bardziej potrzebne i cenne. To dzięki waszej twórczości kolejne pokolenia mogą poznawać świat i lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Bardzo wam za to dziękuję i życzę wszelkiej pomyślności, inspiracji oraz energii niezbędnej do realizacji kolejnych pomysłów na rzecz lokalnego życia kulturalnego – powiedział wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

Przedstawiamy sylwetki laureatek nagrody burmistrza Rumi za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury w 2020 roku.

Teresa Płotkowiak

Teresa Płotkowiak ukończyła grafikę na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz specjalizację grafika projektowa na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zdobywczyni I miejsca w ogólnopolskim konkursie na plakat „Chory, taki sam jak ja”, organizowanym przez Life Festiwal Oświęcim; II miejsca w konkursie Studencka Grafika Roku organizowanym przez ASP w Gdańsku, a także I nagrody ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w XV konkursie na plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej. Wielokrotnie była finalistką międzynarodowych konkursów na plakaty i formy graficzne.

Autorka ośmiu wystaw indywidualnych i współautorka wielu wystaw zbiorowych – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Uczestniczka plenerów i warsztatów w zakresie fotografii, grafiki artystycznej oraz różnych technik druku. Od 2019 roku prowadzi własną działalność „Ty i Ja – Otwarta Przestrzeń dla Sztuki”.

To wyróżnienie sporo dla mnie znaczy, ponieważ udzielam się już, mówiąc nieskromnie, jako niezależny twórca oraz działacz artystyczny, starając się organizować zaplecze kulturalne dla lokalnej społeczności. Dzięki temu wyróżnieniu mam poczucie, że ta działalność została naświetlona i czuje się z tego powodu zaszczycona – podkreśla Teresa Płotkowiak. – Myślę, że zwieńczeniem dotychczasowych aktywności i otrzymanych nagród jest moja prywatna pracownia, którą prowadzę na ulicy Wybickiego 6 w Rumi. To miejsce stanowi zbiór tych wszystkich doświadczeń praktycznych i organizacyjnych, stanowi też efekt różnych stypendiów i własnych środków. Jestem z tego najbardziej zadowolona – przyznaje artystka.

Katarzyna Szczepańska

Katarzyna Szczepańska jest absolwentką Szkoły Ceramiki „Ceramiq”. Ukończyła kursy i warsztaty m.in. w zakresie kształtowania bryły, konstrukcji prac, toczenia na kole garncarskim, tworzenia pigmentów z tlenków, różnych technik szkliwienia i zdobienia, a także użycia metali szlachetnych.

Od 2018 roku prowadzi własną pracownię „Pure Clay”, gdzie wytwarza użytkowe i artystyczne przedmioty ceramiczne. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu „Na styku rzemiosł – gdzie garncarstwo spotyka się z plecionkarstwem” oraz stypendium z budżetu województwa pomorskiego na realizację projektu „Ceramika z morskich fal”. Ma na swoim koncie wirtualne i żywe wystawy prac.

Jestem onieśmielona tym wyróżnieniem, nie spodziewałam się takiego docenienia mojej działalności – mówi Katarzyna Szczepańska. – Prowadzę pracownię garncarską w Rumi, wytwarzam ceramikę użytkową, tocząc ją na kole garncarskim. W najbliższych miesiącach będę przygotowywać się do otwarcia sklepu internetowego, dlatego cała moja obecna praca jest podyktowana tym procesem wytwórczym. Równocześnie wnioskuję o różne stypendia i dotacje na aktywność kulturalną, która jest drugą gałęzią mojej działalności. Jeśli uda mi się wygrać konkurs, planuję zorganizować cykl rozmów z pomorskimi twórcami na temat materiałów i pracy rzemieślniczej – dodaje.

Beata Went

Beata Went od ponad 20 lat jest pracownikiem Miejskiego Domu Kultury w Rumi, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jej sekcja plastyczna jest najliczniejsza w mieście, a być może nawet w województwie – w ciągu tygodnia w jej zajęciach uczestniczy około 200 osób. Podopieczni Beaty Went zdobywają nagrody na konkursach plastycznych – od szczebla powiatowego po rangę międzynarodową. Część jej wychowanków ukończyła już wyższe uczelnie plastyczne w kraju oraz za granicą. Spośród nagród, które zdobyli jej podopieczni, wymienić można:

– I miejsce w międzynarodowym konkursie plastycznym Paryż 2002,
– IV miejsce w międzynarodowym konkursie plastycznym Olimpiada Londyn 2012,
– zdobycie nagród głównych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zachowaj trzeźwy umysł” w latach 2009, 2010, 2011 i 2015,
– nagroda w 49. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym – Japonia 2019.

Ta nagroda jest sukcesem przede wszystkim moich dzieci, a nie moim. To one ciężko pracują, zdobywając nagrody, a ja im tylko pomagam. Cieszę się bardzo, że zarówno one zostały docenione, jak i ja. To, co one tworzą, jest moją radością – przyznaje Beata Went, która od 1997 roku prowadzi zajęcia plastyczne w MDK-u. – Pamiętam prace wielu uczniów, łącznie z pracami obecnej pani dyrektor Agnieszki Skawińskiej i nagrodzonej dzisiaj Kasi Szczepańskiej. Po latach moi wychowankowie są zszokowani, że kojarzę ich dawną twórczość. Natomiast taką wielką nagrodą dla mnie jest ta przyznana w Paryżu, ponieważ jej autorka w tej chwili mieszka w Australii i współpracuje z The Walt Disney Company – zdradza laureatka.

Rumskie artystki nagrodzone za wkład w miejską kulturę
Fot. UM Rumia

Źródło: UM Rumia

Rumskie artystki nagrodzone za wkład w miejską kulturę