Kaszubajki/Kaszëbôjczi – posłuchajcie opowieści o potworach z kaszub!

Kaszubajki/Kaszëbôjczi – posłuchajcie opowieści o potworach z kaszub!

- kategoria Aktualności, Kultura, Stacja Kultura
@Gazeta Rumska
Kaszubajki/Kaszëbôjczi – posłuchajcie opowieści o potworach z kaszub! Fot. UM Rumia

Kaszubajki miały już swoją premierę i dziś są dostępne online, w formie ebooka. Stacja Kultura poszła jednak o krok dalej! Dziś o fantastycznych przygodach stworów z Kaszub można także posłuchać.

Audiobook dostępny jest w dwóch wersjach językowych – polskim i kaszubskim. Można go odsłuchać bezpłatnie na stronie biblioteki. Kaszubajki mają przybliżać kulturę i wierzenia kaszubskie oraz być narzędziem do poszerzania znajomości języka kaszubskiego.

Do nagrania Kaszubajek zaproszeni zostali kaszubskojęzyczni lektorzy: Magdalena Kropidłowska oraz Michał Bronk. Ich interpretacje nadają nowego życia i charakteru zawartym w zbiorze historiom.

Z wielką przyjemnością czytałam Kaszubajki, czyli historie o mieszkańcach Niesfornych Gaci. A to niebanalne postaci. Jestem pewna, że dzięki lekkiemu, pełnemu humoru opisaniu przygód Purtka, Klabaternika, Jablóna, Gostka, Stolemów i wielu innych, dzieci dowiedzą się, w czym te postaci “się specjalizują” i z pewnością je zapamiętają. A ile śmiechu przy tym będzie! Wiem bo testowałam Kaszubajki na swoich dzieciach – zachęca Magdalena Kropidłowska, lektorka Kaszubajek.

Skąd się wzięły Kaszubajki?

Kaszubajki napisali uczestnicy warsztatów literackich, które realizowane były przez rumską bibliotekę w ramach projektu “Od baśni do fantasy”. Premiera i prezentacja publikacji odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival w 2020. Nagranie zostało zrealizowane we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim oraz dzięki wsparciu firm: Agroland z Gdyni, Bobrollo z Rumi, Vega z Rumi oraz Zrzeszenia Kaszubskie Pomorskie oddział Rumia.

Kaszubajki to zbiór zabawnych i ciekawych opowiadań połączonych w błyskotliwą całość. Dla mnie czytanie ich, to niesamowita zabawa i przygoda, których życzę wszystkim czytelnikom i słuchaczom Kaszubajek – dodaje Michał Bronk, lektor Kaszubajek.

Zachęcamy do posłuchania Kaszubajek w wersji polskiej i kaszubskiej.

Źródło: UM Rumia

Kaszubajki/Kaszëbôjczi – posłuchajcie opowieści o potworach z kaszub!