Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Historia
@Gazeta Rumska
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Fot. Foto Brun

Wczoraj obchodziliśmy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych. Ma on być wyrazem hołdu złożonego za świadectwo męstwa.

Warto zaznaczyć, że sprawa ustanowienia takiego dnia połączyła swego czasu różne środowiska, Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta podjął prezydent Lech Kaczyński. Ubiegał się o to również prezes IPN Janusz Kurtyka. Do pomysłu pozytywnie odnosił się także prezydent Bronisław Komorowski. Ostatecznie pomysł zrealizowano wraz z ustawą 3 lutego 2011.

Dlaczego święto obchodzimy 1 marca? Właśnie 1 marca 1951 roku po pokazowym procesie, w więzieniu na warszawskim Mokotowie zostali rozstrzelani prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel – przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Komuniści zakopali ich ciała w nieznanym miejscu.

Czy Rumia ma swoich bohaterów?

Również w Rumi mieszkał swego czasu Mieczysław Szymanowski, ps. Wampir. W 1940 r. został on żołnierzem ZWZ-AK, od lutego 1944 r. pełnił zaś rolę dowódcy patrolu w oddziale Kedywu AK „Zapory”. Od marca 1947 r. działał w strukturach WiN Okręgu Białystok. Jego najbardziej pamiętną akcją było rozbrojenie Niemców ze szwadronem uzbrojonym w kije.

Niestety po wojnie Mieczysław Szymanowski był inwigilowany i szykanowany przez komunistów. W latach 80′ po przekazaniu swojego gospodarstwa na rzecz skarbu państwa w zamian za emeryturę, zamieszkał w Rumi. Dokładną biografię „Wampira” znaleźć można na stronie zaporczycy.com.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jak Rumia upamiętniała i upamiętnia Żołnierzy Wyklętych?

W Rumi odbywały się Rumskie Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych – aktualnie zawieszone między innymi z powodu obostrzeń. W 2017 r. na płocie parafii Wspomożenia Wiernych została zawieszona wystawa upamiętniająca. „Patrząc tu dzisiaj na Was, mogę śmiało odpowiedzieć na absurdalne oskarżenia o faszyzm, nazizm i nie wiadomo co jeszcze, za Zygmuntem Szendzielarzem Łupaszko: „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich!” – mówił w 2019 r. przewodniczący marszu Tomasz Kłeczek, w odpowiedzi na oskarżenia środowisk neokomunistycznych.

Z kolei Urząd Miasta organizował Bieg Tropem Wilczym. W zeszłym roku wzięło w nim udział około 500 osób, które przebiegło prawie 2 kilometry rumskimi ulicami. W tym roku zorganizowano go symbolicznie – z udziałem pięciu osób, przenosząc bieg wstępnie na 16 maja. W całym mieście powiewały też biało-czerwone flagi, a rano pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty.

Kwiaty pod pomnikiem złożył również Ruch Narodowy – Rumia. Prócz tego jego członkowie zapalili znicze na grobie żołnierzy niezłomnych pochowanych na cmentarzu komunalnym, między innymi na grobie Mieczysława Szymanowskiego.

Źródła: ipn.gov

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *