Coraz więcej zakażeń! Wprowadzono kolejne obostrzenia związane z pandemią

Coraz więcej zakażeń! Wprowadzono kolejne obostrzenia związane z pandemią

Coraz więcej zakażeń! Wprowadzono kolejne obostrzenia związane z pandemią

Nie da się ukryć, że “trzecia fala” zachorowań jest faktem. 25 marca odnotowano najwyższą dotąd ilość zakażeń Covid-19. Potwierdzono 34 151 nowych przypadków, z tego najwięcej w województwie śląskim – 5430. W pomorskim wykryto 1994 nowe zakażenia.

Zajętych jest już w Polsce ponad 75% łóżek i respiratorów zarezerwowanych dla osób z wirusem SARS-CoV-2. Jak donosi personel szpitalny, przekroczona została wydolność służby zdrowia. Z tego powodu wprowadzono od 27 marca nowe zasady bezpieczeństwa. Mają one obowiązywać do 9 kwietnia 2021 roku.

Handel

Zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem między innymi: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 i 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

W miejscach kultu religijnego obowiązywać będzie nowy limit osób – 1 osoba na 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmuje również salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Co ważne – rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Ograniczenia, które pozostają bez zmian:

– zdalne nauczanie dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego,

– hotele pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy),

– wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki, a także siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Zaleca się także, wszędzie gdzie to możliwe, wprowadzenie pracy zdalnej, a także ograniczenie aktywności społecznej – również podczas Świąt Wielkanocnych.

Trzeba powiedzieć wyraźnie – wąskim gardłem systemu nie są dziś ani sprzęt, ani dostępność łóżek i dobrze zorganizowana logistyka punktów szczepień. Jest nim brak lekarzy i pielęgniarek oraz personelu medycznego, które występują na całym świecie. Dobra wiadomość jest taka, że pracownicy polskiej służby zdrowia są już chronieni przez szczepionki.” – napisał premier Mateusz Morawiecki, komentując wprowadzenie kolejnych zasad.

Źródło: gov.pl

Coraz więcej zakażeń! Wprowadzono kolejne obostrzenia związane z pandemią