Wiosenne porządki – jak zmieni się rumska zieleń?

Wiosenne porządki – jak zmieni się rumska zieleń?

Wiosenne porządki - jak zmieni się rumska zieleń? Fot. UM Rumia

Wiosna jest już faktem. Jej oznaki możemy obserwować w lasach, ogrodach, na łąkach, ale i w miejskiej przestrzeni, gdzie jest ona dziełem prac ludzkich rąk. I tak już w drugiej połowie marca rozpoczęło się na rumskich ulicach porządkowanie klombów oraz sadzenie roślin. Efekty mają być widoczne już za kilka tygodni.

Ogrodników dbających o miejską zieleń możemy aktualnie spotkać między innymi w parkach: Starowiejskim i Żelewskiego, a także na głównych ulicach, rondach i tzw. zielonych wyspach.

Obecnie skupiamy się na przycinaniu krzewów i bylin, porządkowaniu terenu po zimie. Następnie przeprowadzimy nawożenie, będą to nawozy azotowe i wieloskładnikowe, zastosujemy też opryski przeciw chorobom grzybowym i owadom. Musimy również zwalczyć chwasty i uzupełnić ozdobną korę. Wszystko po to, by było świeżo, ładnie i przyjemnie – mówi Agata Oleksy, właścicielka firmy Unigartex będącej wykonawcą prac. – Z kolei na lato zaplanowana została regularna pielęgnacja. Raz w miesiącu odchwaszczanie, ponowne nawożenie i opryski, przycinka przekwitniętych bylin, bieżące koszenia trawników i zapewne podlewanie, w zależności od warunków pogodowych. Natomiast pod koniec roku zajmiemy się przycinaniem drzew i krzewów, nawożeniem jesiennym, grabieniem liści i sprzątaniem – dodaje.

Jak wyglądały prace do tej pory?

W zeszłym roku udało się uporządkować wiele klombów i zieleńców, a także posadzono kilka tysięcy roślin. W tym roku planowane jest utrzymanie tej zieleni oraz zapewnienie jej prawidłowych warunków, by mogła się rozwijać.

Zmiany nie ominęły miejskich donic i kwiatonów. W zeszłym sezonie przeszły one prawdziwą metamorfozę – zostały wyczyszczone, wymieniono w nich ziemię, dokonano koniecznych konserwacji, a część z nich wkrótce zostanie pomalowana. Również ulice takie jak: Dębogórska, Dąbrowskiego czy Towarowa wzbogacono o nowe elementy małej architektury ogrodowej.

Pod koniec marca 2021 wykonano pierwsze wiosenne nasadzenia. W miejskich donicach i kwiatonach pojawiły się łącznie ponad 1650 kwiatów, a wśród nich: kompozycje bratków, niezapominajek, stokrotek i laków. Spora część pochodzi od rumskich ogrodników.

Co się zmieni?

Na przełomie maja i czerwca w Rumi przybędzie między innymi pelargonii i surfinii – ma to być około 3300 sadzonek. Za to jesienią w miejskiej przestrzeni ponownie będzie można uświadczyć dobrze znane już mieszkańcom ozdobne kapusty. Pojawią się także kolejne drzewa.

Ponadto rumskie władze w planach mają nadanie nowego oblicza pasowi zieleni przy ul. Dębogórskiej, ciągom wzdłuż Zagórskiej Strugi oraz Błoniom Janowskim. Te działania są jednak uzależnione od wyników konkursów, w ramach których samorząd może zdobyć dofinansowania.

Pamiętajmy, że te działania mają sens, jeśli my, jako mieszkańcy Rumi, dbamy o miejską roślinność.

Gdy pracujemy, ludzie na naszych oczach chodzą z psami czy małymi dziećmi po krzewach, zwyczajnie je dewastując. Niektórzy nawet jeżdżą po roślinach rowerami. Mieszkańcy zapominają chyba, że to wszystko jest robione dla nich, żeby było im miło, aby otaczała ich zieleń, aby każdy z nas lepiej się czuł. Wszyscy dbajmy o te zieleńce, ponieważ to kosztuje sporo środków i pracy, a widzimy tu pewną lekkomyślność – apeluje właścicielka firmy Unigartex.

Źródło: UM Rumia

 

Wiosenne porządki - jak zmieni się rumska zieleń?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *