Zagórska Struga ponownie zarybiona

Zagórska Struga ponownie zarybiona

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Miasto
@Gazeta Rumska
Zagórska Struga ponownie zarybiona Fot. UM Rumia

Do Zagórskiej Strugi (potocznie Zagórzanki) wpłynęło około 15 tysięcy pstrągów potokowych. Jest to efekt kolejnej akcji zarybiania rzeki, która realizowana jest wspólnie przez Urząd Miasta Rumi i miejscowe koło Polskiego Związku Wędkarskiego.

Zagórska Struga, będąca symbolem Rumi, zarybiana jest cyklicznie już ponad 45 lat. Na początku akcja realizowana była przez Polski Związek Wędkarski. Od 2006 roku finansowo pomaga również urząd miasta.

Tegoroczne zarybianie

Zarybianie w tym roku odbyło się 19 kwietnia. Polegało na tym, że do górnego odcinka Zagórskiej Strugi wpuszczono około 15 tysięcy kilkucentymetrowych pstrągów potokowych. Ryby pochodzą z hodowli mieszczącej się w Rumi przy ul. Świętego Józefa 24 – jednej z najstarszych w regionie i jedynej znajdującej się na cieku. Ułatwia to wypuszczonym na wolność rybom aklimatyzację.

Większość wypuszczonych pstrągów potokowych spływa w kierunku morza, po czym wracają. Latem i jesienią w Zagórskiej Strudze można dojrzeć nawet metrowe trocie i pstrągi!

Warto przypomnieć o regulacjach dotyczących ochrony pstrąga potokowego! Osoby, które nielegalnie łowią ryby, w zależności od ich wartości popełniają wykroczenie lub przestępstwo. W Rumi na szczęście takie połowy zdarzają się rzadko.

Kilka słów o Zagórskiej Strudze

Zagórska Struga to rzeka, która wypływa z jeziora Marchowo Zachodnie. Ma około 28 km długości i zachowała charakter strumienia górskiego z licznymi meandrami oraz bystrzycami.

W XIX wieku na odcinku między Piekiełkiem a Starą Piłą rzeka była używana do spławiania drewna. Umożliwiał to system śluz do spiętrzania wody.

Źródło: UM Rumia

Zagórska Struga ponownie zarybiona