W Rumi mieszka zasłużony powstaniec warszawski Bogumił Sabiłło

W Rumi mieszka zasłużony powstaniec warszawski Bogumił Sabiłło

- kategoria Aktualności, Historia, Wybitni rumianie
@Gazeta Rumska
W Rumi mieszka zasłużony powstaniec warszawski Bogumił Sabiłło Fot. UM Rumia

W Gazecie Rumskiej niejednokrotnie opisywaliśmy sylwetki zasłużonych rumian, jak choćby sylwetkę Mieczysława Szymanowskiego „Wampira” – żołnierza wyklętego.  Dziś okazuje się, że w Rumi mieszka zasłużony powstaniec warszawski, Bogumił Zygmunt Sabiłło.

Pan Bogumił Zygmunt Sabiłło urodził się w 1931 roku w Baranowiczach (w ówczesnej II RP było to woj. nowogródzkie). Był uczniem szkoły powszechnej, a także uczestnikiem tajnych kursów z zakresu historii, geografii i łaciny. Gdy Sowieci zajęli Pińsk, czyli 18 września 1939 roku, razem z matką i młodszym bratem przedostał się do Warszawy. W stolicy odnalazł ojca Zygmunta, który po aresztowaniu grupy oficerów i pracowników PKU przez sowietów zbiegł z konwoju w Kamieniu Koszyrskim (w obwodzie wołyńskim). Na początku cała rodzina mieszkała w wynajętym mieszkaniu przy ul. Wilczej.

W 1939 roku Bogumił Sabiłło wstąpił do Armii Krajowej. Miał wtedy 8 lat i był łącznikiem komendanta okręgu w Powstańczym Oddziale Specjalnym „Jerzyki”. Do konspiracji wprowadził go ojciec Zygmunt Sabiłło, który pełnił funkcję podporucznika AK. Chłopiec otrzymał pseudonim „Muś” – zdrobnienie od drugiego imienia „Zygmuś”.

Podczas wojny Bogumił Sabiłło przeszedł szkolenie wojskowe w lasach koło Otwocka. Odbywały się tam zajęcia tajnej podchorążówki. Powstanie wybuchło gdy miał 13 lat. W jego trakcie do zadań chłopca należało przenoszenie rozkazów, meldunków, a także wyposażenia wojskowego. Po powstaniu Bogumił Sabiłło został razem z ludnością Woli wyprowadzony z Warszawy drogą prowadzącą przez obóz przejściowy w Pruszkowie i wywieziony do Niemiec. Wrócił jednak do Polski, a po kilkukrotnej zmianie miejsca zamieszkania ostatecznie osiadł w Rumi. Za swoje działania na polu walki został odznaczony „Medalem za Warszawę 1939-1945” oraz „Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945”.

Na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego można zapoznać się z pełnym życiorysem pana Bogumiła.

Źródło: UM Rumia

W Rumi mieszka zasłużony powstaniec warszawski Bogumił Sabiłło

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *