Duathlon już po raz piąty przebiegł ulicami Rumi!

Duathlon już po raz piąty przebiegł ulicami Rumi!

- kategoria Aktualności, Sport
@Gazeta Rumska
Duathlon już po raz piąty przebiegł ulicami Rumi! Fot. MOSiR Rumia

Ostatnia niedziela kwietnia (25.04.2021) upłynęła w Rumi pod znakiem Mistrzostw Polski w Duathlonie. Była to już piąta, jubileuszowa edycja zawodów. Najlepsi zawodnicy z całej Polski przebiegli dystanse i pojechali na rowerach ulicami naszego miasta.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Jolanta Król, dyrektor MOSiR Rumia, Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski oraz Ariel Sinicki, zastępca burmistrza Rumi.

Duathlon to wspaniałe sportowe emocje i wysoki poziom uczestników. Widać, że zawodnicy mimo pandemii ciężko trenowali i mogą pochwalić się doskonałą formą. Cieszymy się, że możemy u nas gościć elitę w tej dyscyplinie sportu, z terenu całej Polski – podkreśliła Jolanta Król.

Pierwszy wyścig

W programie zawodów znalazły się cztery wyścigi. O godz. 10.00 rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w 12 grupach wiekowych co 5 lat na dystansie sprinterskim, w konwencji bez draftingu (czyli z obowiązkową jazdą indywidualną na czas). Ten wyścig ukończyło ostatecznie 240 zawodniczek i zawodników.

W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyły: Katarzyna Kaczkowska (CTS Straszyn) przed Magdaleną Lenz (Tri Starogard Gdański) oraz Karliną Jahnz ( Go2Tri Stargard).

W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrali: Sergiusz Sobczyk (Trinergy Warszawa), przed Pawłem Ochalem (FCNB Tri Klub -TEAMOCHAL Bydgoszcz) oraz Janem Popławskim z UKS Manta Warszawa.

Drugi wyścig

W drugim wyścigu wystartowali młodzicy (osoby w wieku 13-14 lat) ze startem wspólnym, oddzielnie dla chłopców, oddzielnie dla dziewcząt. Bieg ukończyło 38 z 45 zgłoszonych osób.

Wśród młodziczek wygrały: Emilia Kaca z UKS TRS Susz przed Martyną Gajdą z MLUK Koło i Karoliną Łostowiecką z KS Barrakuda Mińsk Mazowiecki.

Wśród młodzików zwycięzcami zostali: Kacper Serwiński z Swim Tri Rzeszów, przed Aleksandrem Turowskim z Delfa Gryfino i Michałem Jańczakiem z Dwójka Morena Gdańsk. 14. miejsce zajął 13-letni Mateusz Wasilewski z UKS Tri-Team Rumia, który na co dzień specjalizuje się w pływaniu.

Trzeci wyścig

Kolejny punkt programu należał do juniorów młodszych (15-17 lat). Mogli się oni pochwalić rekordową obsadą na starcie – 85 zawodniczek i zawodników.

Zwyciężyły: Maja Wąsik (Sportvise Kraków), przed Aleksandrą Ferchmin (AZS UAM Poznań) oraz Joanną Pietruszyńską (Ironman Szczecin). Czwarte miejsca zajęła Karolina Szalast z UKS Tri-Team Rumia.

Wśród juniorów wygrali: Jakub Gajda (MLUK Koło), przez Bartoszem Majorczykiem z GST Gniezno oraz Janem Brzóską z Akweduktu Kielce. 23. miejsce zajął 15-letni Maciej Netter z UKS Tri-Team Rumia.

Czwarty wyścig

Ostatnim biegiem Mistrzostw Polski w Rumi był wyścig główny kobiet i mężczyzn w kategorii juniorów, młodzieżowców i seniorów.

W klasyfikacji generalnej kobiet wygrały: Marta Łagownik z UKS Dwójka Morena Gdańsk, przed Pauliną Klimas (AZS AWF Katowice) oraz Joanną Wożniak KS Ironman Szczecin. Przy okazji Marta Łagownik pobiła rekord trasy olimpijki Marii Cześnik oraz rekord pierwszego 5-kilometrowego odcinka w biegu.

W klasyfikacji generalnej mężczyzn zwyciężyli: Kacper Stępniak z KS GVT Świebodzice, przed Maciej Bruździakiem z UKS CityZen Poznań oraz Pawłem Najmowiczem z Olsztyna.

W kategorii młodzieżowej kobiet wygrały: Joanna Woźniak z CS Ironman Szczecin przed Zuzanną Sudak oraz Magda Sudak (obie z UKS G8 Bielany Warszawa).

Wśród juniorek zwyciężyły: Józefina Młynarska (Sportvise Kraków), przed Weroniką Ptaszyńską (Unia Oświęcim) i Roksaną Pruchnik (Litwin Triathlon Elite Wrocław).

Wśród juniorów w świetnym stylu triumfował Kamil Kulik (UKS Tri-Team Rumia), przed Maksymilianem Kopiczko (Medyk Giżycko) i Piotrem Brudło (CS Ironman Szczecin). 9. miejsce wśród juniorek zdobyła Zuzanna Tomczak z UKS Tri-Team Rumia.

Rekordowe zawody

Organizatorami Rumia Lotto Duathlon Energy – Mistrzostw Polski w Duathlonie byli: UKS Tri-Team przy współpracy Energy Events, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi oraz Polskiego Związku Triathlonu.

Były to zawody pod każdym względem rekordowe. Zarówno w kontekście frekwencyjnym (ponad 400 zawodniczek i zawodników ukończyło Mistrzostwa), ale przede wszystkim w kwestii poziomu sportowego. Do Rumi przyjechali niemal wszyscy najlepsi triathloniści i duathloniści z kraju. Te bardzo udane Mistrzostwa Polski mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu miasta Rumia, samorządu województwa pomorskiego, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, partnerowi tytularnemu Lotto i Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Rumi. – podsumował Piotr Netter, prezes i trener UKS Tri-Team Rumia.

Źródło: MOSiR Rumia

Duathlon już po raz piąty przebiegł ulicami Rumi!