Akcja “Sadzonki za odpady” spotkała się z dużym zainteresowaniem

Akcja “Sadzonki za odpady” spotkała się z dużym zainteresowaniem

- kategoria Aktualności, Miasto, Wydarzenia
@Gazeta Rumska
Akcja "Sadzonki za odpady" spotkała się z dużym zainteresowaniem Fot: UM Rumia

Do recyklingu trafiły tony makulatury oraz mnóstwo zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które latami zalegały w domach oraz piwnicach rumian. To efekt akcji „Sadzonki za odpady”, która odbyła się 29 kwietnia na parkingu MOSiR-u. W ramach przedsięwzięcia mieszkańcy mogli nie tylko pozbyć się śmieci za darmo, ale także pobrać sadzonki i ekologiczne gadżety.

Elektrośmieci zawierają trujące substancje, takie jak: freon, azbest, rtęć, ołów, chrom czy związki bromu. Jeśli wydostaną się z uszkodzonego sprzętu, mogą one przeniknąć do gleby, powietrza i wód gruntowych. Powoduje to zanieczyszczenie naturalnego środowiska, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jak się okazuje, większość tych niebezpiecznych substancji można ponownie wykorzystać w celach przemysłowych. Dlatego tak ważne zbieranie, utylizowanie i poddawanie recyklingowi elektrośmieci.

Dlatego też władze Rumi zorganizowały akcję „Sadzonki za odpady”. Polegała ona na tym, że mieszkańcy przynosili elektrośmieci – takie jak: pralki, lodówki, odkurzacze, telefony komórkowe, suszarki, świetlówki, komputery, kosiarki czy baterie – do punktu wymiany, który na jeden dzień stanął pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi. Można było również przekazać do recyklingu makulaturę. Efekt? Rekordziści zostawiali w punkcie nawet po kilka pralek, lodówek oraz kilkaset kilogramów niepotrzebnych już wyrobów papierniczych.

Za przyniesienie sprzętu mieszkańcy otrzymywali nagrody!

W zależności od ilości oraz łącznej masy odpadów, uczestnicy akcji otrzymywali w zamian roślinę albo ekologiczne gadżety. Za co najmniej 5 kilogramów makulatury można było dostać sadzonkę rośliny jednorocznej albo krzaku (porzeczki, aronii, agrestu, borówki amerykańskiej). Zaś „nagrodami” za przekazane elektroodpady były sadzonki drzew owocowych, krzaków i roślin jednorocznych.

W ten sposób w dobre ręce trafiło ponad 500 sadzonek. Wszyscy uczestnicy akcji mogli też otrzymać ekologiczne gadżety, a także worek kompostu – przydatny podczas sadzenia.

Poza możliwością pozbycia się odpadów, przedsięwzięcie miało także edukacyjny wymiar. Osoby odwiedzające miejski punkt mogły się dowiedzieć, w jaki sposób poprawnie segregować odpady i dlaczego jest to tak istotne. Uczestnicy akcji chętnie wymieniali się swoją wiedzą z zakresu ogrodnictwa. Porad udzielali także przedstawiciele Urzędu Miasta Rumi, na co dzień dbający o zieleń znajdującą się w publicznej przestrzeni.

Była to pierwsza tego typu akcja miejska. Jej głównym celem było nie tylko rozwiązanie problemu zalegających w domach odpadów, ale także propagowanie wśród mieszkańców Rumi zachowań sprzyjających środowisku – na przykład recyklingu, czyli rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi Ziemi, które są ograniczone.

Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Eko Dolina, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

Źródło: UM Rumia

Akcja "Sadzonki za odpady" spotkała się z dużym zainteresowaniem

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *