“Rowerowy Maj” także w rumskich przedszkolach!

“Rowerowy Maj” także w rumskich przedszkolach!

- kategoria Aktualności, Edukacja
@Gazeta Rumska
"Rowerowy Maj" także w rumskich przedszkolach! Fot. UM Rumia

Ogólnopolska akcja “Rowerowy Maj” w zeszłym roku nie mogła się odbyć z powodu wybuchu pandemii. W tym roku jednak wraca! Jej uczestnikami są przede wszystkim przedszkolaki i nauczyciele. Ponad 230 osób będzie dojeżdżać do swoich placówek ekologicznym środkiem transportu, takim jak: rower, hulajnoga, deskorolka, rolki czy wrotki. Najbardziej aktywni dostaną nagrody specjalne.

“Rowerowy Maj” organizowany jest w Polsce już siódmy raz. To kampania promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli. Zasady akcji są bardzo proste: uczestnik, który w maju dotrze na lekcje na rowerze, rolkach, hulajnodze albo deskorolce – za każdym razem otrzyma naklejkę do rowerowego dzienniczka oraz na wspólny plakat. Im lepsza frekwencja, tym większa jest szansa na zdobycie dodatkowych nagród.

Projekt ma łączyć w sobie elementy rywalizacji i edukacji z zabawą. Kampania „Rowerowy Maj” uczy więc zdrowych i pozytywnych nawyków, ale także sprawia, że okolice szkół i przedszkoli stają się bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, dzięki zmniejszeniu liczby samochodów dowożących dzieci i motywowaniu samorządów do inwestycji w ścieżki rowerowe.

“Rowerowy Maj” w trzech przedszkolach w Rumi

W tym roku w akcji udział biorą 33 miejscowości. Miasto Rumia uczestniczy w “Rowerowym Maju” już po raz drugi i jest on realizowany w trzech przedszkolach publicznych: „Pod Topolą”, „Słonecznej Jedynce” i „Bajce”. Przedszkola te otrzymały stojaki na hulajnogi oraz stojaki na rowery, a do udziału zgłoszonych zostało ponad 210 dzieci oraz około 30 nauczycieli.

"Rowerowy Maj" także w rumskich przedszkolach!
Fot. UM Rumia

To jest ważne, żeby przyjeżdżać do przedszkola hulajnogą, bo nogi będą trochę mocniejsze – tłumaczy 5-letni Bartek, który bierze udział w akcji. – To jest też dobre dla Ziemi, bo nie spala się drzew.

 

Oprócz naklejek za frekwencję, przedszkolaki mają okazję otrzymać odznaczenia za wykonanie dwóch dodatkowych zadań. Pierwsze z nich to wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój Rowerowy Maj”, ukazującej aktywność fizyczną podejmowaną w ramach kampanii. Drugą naklejkę będą mogły otrzymać dzieci, które wykażą się znajomością zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Okazją do zdobycia takiej wiedzy mogą być warsztaty i spotkania organizowane przez uczestniczące w projekcie placówki, np. z udziałem przedstawicieli policji, straży miejskiej czy środowiska kolarskiego. Podczas finału kampanii nastąpi wręczenie nagród wszystkim uczestnikom projektu oraz dodatkowe wyróżnienie maluchów i grup posiadających najwyższą frekwencję.

Już dziś jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i świadomości dzieci uczestniczących w kampanii. To oczywiście efekt działań podejmowanych przez rodziców, koordynatorów i nauczycieli, którzy zachęcili maluchy do udziału i sami dają dobry przykład, dojeżdżając do pracy rowerami – mówił podczas odbywającej się 6 maja inauguracji wiceburmistrz Rumi Piotr Wittbrodt. – Wszystkim uczestnikom „Rowerowego Maja” życzę wytrwałości, pięknej pogody i uzbierania możliwie największej liczby naklejek. Obiecuję, że już za kilka tygodni odwiedzę was ponownie, by wręczyć nagrody za wasze starania – podsumował.

Źródło: UM Rumia

"Rowerowy Maj" także w rumskich przedszkolach!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *