Nie cukrzymy! – Profilaktyka, wiedza i bezpłatne badania dla mieszkańców Rumi

Nie cukrzymy! – Profilaktyka, wiedza i bezpłatne badania dla mieszkańców Rumi

Nie cukrzymy! - Profilaktyka, wiedza i bezpłatne badania dla mieszkańców Rumi Fot. niecukrzymy.pl

W powiatach wejherowskim, puckim oraz w Gdyni ruszył program profilaktyki cukrzycy typu 2. Część mieszkańców będzie mogła skorzystać z bezpłatnych badań.

Program skierowany jest dla mieszkańców aktywnych zawodowo, głównie w wieku od 35 do 64 r.ż., którzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Jest on już od kilku miesięcy realizowany w Gdańsku, Stegnie, Sopocie, gminie i mieście Tczew oraz powiecie gdańskim.

W skład kampanii wchodzą między innymi:
– strona internetowa niecukrzymy.pl z ciekawymi artykułami i wywiadami,
– strona na facebooku: NieCukrzymy,
– spotkania z pracodawcami
– w planach także kanał na YouTube z filmami o tematyce kulinarnej, sportowej i zdrowotnej dla osób zagrożonych cukrzycą

A to tylko część kampanii informacyjno-edukacyjnej, realizowanej w ramach programu profilaktyki cukrzycy typu 2, jaką przygotowało Gdyńskie Centrum Zdrowia. Partnerem projektu jest Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Gdyni.

Cukrzyca typu 2 jest jedną z chorób cywilizacyjnych, czyli związanych z rozwojem cywilizacji. Przyczynami są m.in. siedzący tryb życia, otyłość i zła dieta. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób. Co czwarta nie ma świadomości, że choruje.

Na czym polega metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2?

Celem programu jest wczesna identyfikacja osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.

Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat.

Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które uzyskają 12 lub więcej punktów po wypełnieniu ankiety. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2.

Uczestnicy programu będą mogli także skorzystać z konsultacji m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej by zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:

– zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
– podniesienie świadomości zdrowotnej,
– redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest ze środków europejskich RPO WP na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych: w Gdyni będzie to 300 osób, a w powiatach wejherowskim i puckim po 100 osób.

Źródło: UM Rumia

Nie cukrzymy! - Profilaktyka, wiedza i bezpłatne badania dla mieszkańców Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *