Co dzieci zmieniłyby w naszym mieście? – V Dziecięca Sesja Rady Miejskiej w Rumi

Co dzieci zmieniłyby w naszym mieście? – V Dziecięca Sesja Rady Miejskiej w Rumi

- kategoria Aktualności, Edukacja
@Gazeta Rumska
Co dzieci zmieniłyby w naszym mieście? - V Dziecięca Sesja Rady Miejskiej w Rumi Fot: UM Rumia

Jak się okazuje, gdyby z dnia na dzień dzieci w wieku przedszkolnym z Rumi przejęły władze w mieście, przybyłoby placów zabaw, miejsc rekreacji oraz integracji, a także nowatorskich projektów ekologicznych i edukacyjnych. Takie pomysły pojawiły się podczas V Dziecięcej Sesji Rady Miejskiej Rumi, która odbyła się 28 maja w Klubie Integracji Społecznej przy ul. Sabata. Była to forma edukacyjnej zabawy, jednak dzieci potraktowały swoje zadania naprawdę poważnie .

W Klubie Integracji Społecznej gośćmi byli przedstawiciele szkół uczestniczących w projekcie „Rumia oczami dzieci” oraz ich opiekunowie. Łącznie udział brało blisko 50 osób. Dziecięcą Sesję uroczyście otworzyła Maria Bochniak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Rumi. Jej zadaniem było wprowadzenie “młodych radnych” w nowe obowiązki.

Mali rumianie reprezentowali oddziały przedszkolne:
– Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego,
– Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka,
– Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego,
– Szkoły Podstawowej nr 7 im. Karola Wojtyły,
– Szkoły Podstawowej nr 8 im. ks. Stanisława Ormińskiego,
– Szkoły Podstawowej nr 9 im. kpt. Karola Olgierda Borchardta.

A także przedszkola:
– Przedszkole nr 1 „Słoneczna Jedynka”,
– Przedszkole nr 2 „Bajka”,
– „Przedszkole pod Topolą”,
– Chrześcijańskie Niepubliczne Przedszkole Montessori „Ptasie Radio”,
– Przedszkole Niepubliczne „Rezydencja Malucha”,
– Przedszkole Niepubliczne „Junior”,
– Przedszkole Niepubliczne „Dobrze Przedszkole”,
– Przedszkole Niepubliczne „Iskierka”,
– Przedszkole Niepubliczne „Janowiaczek”
– „Niepubliczny Terapeutyczny Punkt Przedszkolny nr 1”.

Pomysły przedszkolaków

Dzieci praktycznie od razu przeszły do przedstawienia projektów uchwał. Radni ze Szkoły Podstawowej nr 8 wpadli na pomysł utworzenia sztucznej plaży na Błoniach Janowskich. Jak wyjaśniali, byłoby to miejsce rodzinnych spotkań, bogate w piaskownice i natryski, przeznaczone zwłaszcza dla mieszkańców bloków. Na rekreację w odrobinę innym wydaniu postawili również przedstawiciele „Janowiaczka”, którzy zaproponowali stworzenie botaniczno-wodnego parku dinozaurów pod nazwą „Rumskie tropiki”. Zaznaczyli, że byłoby to miejsce rodzinnych zabaw oraz integracji wśród tropikalnej roślinności, a także figur prehistorycznych zwierząt. Podobny pomysł mieli radni „Dobrego Przedszkola” – ich zdaniem w Rumi brakuje ogólnodostępnego parku linowego, czyli miejsca służącego do spożytkowania nadmiaru energii. Natomiast przedstawiciele „Rezydencji Malucha” zauważyli, że ruchu potrzebują także czworonożni pupile rumian, stąd konieczność utworzenia specjalnej „Łąki biegających łapek”.

Radni reprezentujący Chrześcijańskie Niepubliczne Przedszkole Montessori „Ptasie Radio” zaproponowali utworzenie interaktywnej ścieżki edukacyjnej i obserwatorium ptaków na ul. Kazimierskiej. Odmienny pomysł, ale wciąż łączący edukację z rekreacją, podsunęli reprezentanci „Szóstki”, którzy przedstawili projekt „Parku kaszubskich bajek i legend”. Radni z „Juniora” chcieli, by w Rumi powstał „Ogród zmysłów” – byłoby to miejsce umożliwiające wyciszenie się. Z kolei radni z „Iskierki” chcieli wybudować lodowisko do korzystania przez cały rok.

Ekologia była kolejnym tematem, jakim zajęły się przedszkolaki. „Słoneczna Jedynka” marzyła o tym, by w mieście pojawiły się poidełka dla pszczół i motyli, co stanowiłoby dopełnienie dotychczasowych inicjatyw realizowanych na rzecz zwierząt zapylających kwiaty. Montaż paneli słonecznych w każdej szkole i przedszkolu to projekt zaproponowany przez radnych ze Szkoły Podstawowej nr 1. Co więcej, młodzi działacze zaznaczyli, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na wspólne szkolne wycieczki. Połączeniem edukacji z ekologią był projekt przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej nr 4, który polegał na utworzeniu przedszkolno-szkolnych szklarń, gdzie najmłodsi mieszkańcy miasta mogliby obserwować wzrost roślin oraz posmakować pracy „w ogródku”. Reprezentanci „Przedszkola pod Topolą” zajęli się tematem śmieci. Ich zdaniem potrzebne jest wprowadzenie do miejskiej przestrzeni nowoczesnych automatów kaucyjnych skupujących puszki oraz szklane i plastikowe butelki. Podobnej kwestii poświęcili swoje wystąpienie przedstawiciele „Bajki”. Chcieli oni, by przy głównych ciągach komunikacyjnych stanęły pojemniki do segregacji odpadów oraz elementy edukacyjne.

Pozostałe wystąpienia dotyczyły budowy bądź modernizacji placów zabaw przy Szkole Podstawowej nr 9, Szkole Podstawowej numer 7 oraz Niepublicznym Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym nr 1. Radni ostatniej spośród wymienionych placówek zwrócili uwagę na to, że dzieci niepełnosprawne chciałyby bawić się z rówieśnikami w bezpiecznym i dostosowanym do ich potrzeb miejscu. Wszystkie projekty uchwał zostały przegłosowane i przyjęte, choć niejednogłośnie.

Radni dostali nagrody za wykonaną pracę

Zwieńczeniem V Dziecięcej Sesji Rady Miejskiej Rumi było wręczenie certyfikatów i upominków dla młodych radnych, a także wykonanie pamiątkowych zdjęć. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku.

Jestem pod niesamowitym wrażeniem tej sesji. Uważam, że my dorośli mamy z czego czerpać pomysły, ponieważ propozycje dzieci są fantastyczne i godne prawdziwej realizacji. Dzieci są niezwykle naturalne w swoim emocjonalnym podejściu do pełnienia funkcji społecznych – podsumowuje Maria Bochniak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Rumi.

Dziecięca Sesja Rady Miejskiej Rumi została zorganizowana w ramach czwartej edycji projektu „Rumia oczami dzieci”. Pomimo pandemii, projekt realizowany jest od stycznia 2021 roku.

Źródło: UM Rumia

Co dzieci zmieniłyby w naszym mieście? - V Dziecięca Sesja Rady Miejskiej w Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *