Akcja “Rowerowy Maj” zakończona! Największe zaangażowanie w przedszkolu “Bajka”

Akcja “Rowerowy Maj” zakończona! Największe zaangażowanie w przedszkolu “Bajka”

- kategoria Aktualności, Edukacja, Sport
@Gazeta Rumska
Akcja "Rowerowy Maj" zakończona! Największe zaangażowanie w przedszkolu "Bajka" Fot. UM Rumia

W maju ponad 230 przedszkolaków i nauczycieli z trzech rumskich placówek przedszkolnych uczestniczyło w lokalnej odsłonie akcji „Rowerowy Maj”. Łącznie udało im się odbyć blisko 4300 przejazdów, a średnia frekwencja wyniosła 45%. Jak się okazało, prym wiodło przedszkole „Bajka”.

Jakie były zasady tegorocznej akcji “Rowerowy Maj”? Każdy uczestnik docierający w tym miesiącu na lekcje w sposób aktywny i ekologiczny – na rowerze, rolkach hulajnodze czy deskorolce – otrzymywał za każdym razem naklejkę do specjalnego dzienniczka oraz na grupowy plakat. Im lepsza frekwencja, tym większa szansa na zdobycie dodatkowych nagród.

Kampania ma na celu połączenie elementów rywalizacji i edukacji z zabawą. Ponadto promuje zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli. Przy okazji zmienia okolice tych placówek na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, gdyż docelowo zmniejsza się liczba samochodów dowożących dzieci, a samorządy są zmotywowane do poprawy bezpieczeństwa na drodze i realizowania prorowerowych inwestycji.

Rumia uczestniczyła w akcji po raz drugi

W tegorocznej, siódmej edycji, kampanii uczestniczyły aż 33 miejscowości, w tym po raz drugi Rumia. Lokalną odsłonę „Rowerowego Maja” przeprowadzono w trzech przedszkolach publicznych: „Pod Topolą”, „Słonecznej Jedynce” oraz „Bajce”. Wszystkie te placówki otrzymały stojaki na rowery i hulajnogi, a do udziału zgłoszono ponad 210 dzieci oraz blisko 30 nauczycieli.

Pod koniec akcji okazało się, że aktywny udział w projekcie wzięły 232 osoby z 12 grup. Jest to liczba uczestników, którzy chociaż raz dotarli do swoich placówek, przemieszczając się ekologicznym środkiem transportu. Największym zaangażowaniem w kampanię może pochwalić się Przedszkole „Bajka”. W tamtejszej grupie „Kubusie” frekwencja wyniosła 54,7%. W przedszkolu znalazła się nauczycielka i troje dzieci, które zgromadziły wszystkie naklejki, nie odpuszczając ani jednego przejazdu.

Naklejki za frekwencję to nie wszystko! Mali rumianie mogli otrzymać odznaczenia za wykonanie dwóch dodatkowych zadań. Pierwszym z nich było wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój Rowerowy Maj”, mającej pokazać aktywność fizyczną podejmowaną w ramach kampanii. Drugą dodatkową naklejkę mogły otrzymać dzieci, które wykazały się znajomością zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Okazją do zdobycia takiej wiedzy były kreatywne zajęcia i warsztaty. W tym zadaniu również wyróżniono przedszkole „Bajka”.

Finałem lokalnej odsłony „Rowerowego Maja” było wyróżnienie i nagrodzenie maluchów oraz placówek uczestniczących w kampanii. Wszystkie dzieci otrzymały dzwonki rowerowe i dyplomy. Najaktywniejszym grupom i uczestnikom wręczono plecaki, odblaskowe zawieszki i gry tematyczne. Ponadto urząd miasta przekazał przedszkolom zestawy edukacyjne, w tym tzw. autochodziki oraz miniznaki drogowe.

Za nami drugi „Rowerowy Maj” w Rumi. Podczas tej edycji wielu spośród was wykazało się ogromnym zaangażowaniem i zapałem, dojeżdżając do swoich przedszkoli bez względu na pogodę. Niestraszny był wam ziąb czy deszcz. Udowodniliście w ten sposób, że jest to dla was naprawdę ważne, dlatego jestem przekonany, że ten dobry nawyk przemieszczania się rowerem czy hulajnogą na tyle wszedł wam w krew, że będziecie kontynuować tę aktywność przez kolejne miesiące – mówił podczas wręczenia nagród Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych. – Dziękuję wam, uczestnikom, a także opiekunom i rodzicom, którzy motywowali was do tej aktywności. Mam też nadzieję, że w przyszłym roku wykażecie się co najmniej takim samym zapałem, a do kampanii dołączą kolejne placówki – podsumował.

Źródło: UM Rumia

Akcja "Rowerowy Maj" zakończona! Największe zaangażowanie w przedszkolu "Bajka"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *