Na festynie promowano działania na rzecz klimatu

Na festynie promowano działania na rzecz klimatu

Na festynie promowano działania na rzecz klimatu

6 czerwca 2021 r. odbył się w parku Starowiejskim minifestyn połączony ze spotkaniem informacyjnym. Poruszano na nim takie zagadnienia, jak: konieczność wymiany pieca, jakość powietrza w mieście czy możliwość uzyskania dofinansowań na montaż pomp ciepła. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców zainteresowanych lokalnym wymiarem transformacji klimatyczno-energetycznej.

Jak podkreślił burmistrz miasta Rumi Michał Pasieczny, w naszym mieście istnieje około 4000 pieców węglowych, z czego 98% w prywatnych domkach, a 2% stanowi zasób miejski. Czujniki pokazują, że znacząco poprawiła się jakość powietrza np. na Zagórzu, gdzie zniknęło około 200 takich pieców. Również w tym roku zaczął działać w urzędzie Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza, który wspiera rumian w zakresie możliwości pozyskiwania dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, wykorzystania ulgi termomodernizacyjnej.

Niedzielne wydarzenie stało się okazją do uzyskania porady i pogłębienia wiedzy na temat tzw. pomorskiej uchwały antysmogowej oraz odnawialnych źródeł energii. Przedstawiciele Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza omawiali z mieszkańcami możliwości pozyskania dofinansowań na wymianę źródła ogrzewania, termomodernizację domów i nie tylko. Akcji partnerowała firma Viessmann, której pracownicy prezentowali nowoczesne technologie z zakresu powietrznych pomp ciepła.

Podczas niedzielnej akcji sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszyły się również inne atrakcje, takie jak: dmuchane konstrukcje, z których dzieci mogły korzystać za darmo, oraz stoiska gastronomiczne oferujące między innymi lody i watę cukrową.

Źródło: UM Rumia

Na festynie promowano działania na rzecz klimatu