Policja egzaminowała uczniów rumskiej szkoły na kartę rowerową

Policja egzaminowała uczniów rumskiej szkoły na kartę rowerową

- kategoria Aktualności, Edukacja, Szkoła
@Gazeta Rumska
Policja egzaminowała uczniów rumskiej szkoły na kartę rowerową Fot. pomorska.policja.gov.pl

Funkcjonariusze z drogówki wejherowskiej odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi. Celem ich wizyty była organizacja egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Funkcjonariusze mieli za zadanie ocenić umiejętności młodych cyklistów. Prawie wszyscy egzaminowani zdobyli kartę.

Warto przypomnieć, że kartę rowerową można uzyskać od 10 roku życia, po zdaniu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Przeprowadza się go zazwyczaj w szkołach i taki właśnie egzamin odbył się 15.06.2021 r. (we wtorek) w Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi.

Egzamin podzielono na dwa etapy. Wcześniej odbyła się pierwsza część, podczas której kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test. W drugim etapie przeprowadzono sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy mieli za zadanie zręcznie pokonać trasę i sygnalizować wykonywane manewry, a także pamiętać o przepisach. Funkcjonariusze zwracali uwagę na to jak zdający egzamin radzą sobie z pokonywaniem przeszkód oraz w jaki sposób pokonują trasę i czy zwracają uwagę na znaki drogowe oraz sygnalizują wykonywane manewry. Sprawdzana była również umiejętność poruszania się na rowerze. W tym przypadku policjant musi mieć pewność, że przyszły uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia w ruchu drogowym.

Zorganizowanie przeszkolenia i wydania karty rowerowej leży w gestii dyrekcji szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Prócz tego wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów.

Źródło: pomorska.policja.gov.pl

Policja egzaminowała uczniów rumskiej szkoły na kartę rowerową