Spółdzielnia Mieszkaniowa Janowo testuje panele

Spółdzielnia Mieszkaniowa Janowo testuje panele

Spółdzielnia Mieszkaniowa Janowo testuje panele

Panele fotowoltaiczne coraz częściej widoczne są na dachach naszych domów. We wrześniu 2020 r. zamontowano je także na dachu spółdzielni Mieszkaniowej “Janowo”. Spółdzielnia chciała tym samym ograniczyć koszta związane ze zużyciem energii.

Zestaw zamontowany na dachu składa się ze 120 paneli o łącznej mocy 39,6kWp i 2 falowników. Wcześniej wysłano zapytanie ofertowe do pięciu firm. Spośród nich trzy złożyły swoją ofertę, a następnie wybrano najbardziej korzystną.

Jak twierdzi Spółdzielnia, znacząca część energii w biurze wykorzystywana jest w ciągu dnia, a więc w trakcie jej produkcji przez panele. Obecnie z energii niezagospodarowanej i odprowadzonej do zakładu energetycznego S.M. Janowo może wykorzystać 70% w okresie jednego roku od jej wyprodukowania.

Nawet do 10 tys. złotych rocznie oszczędności

Panele testowane są już osiem miesięcy. Jak twierdzi Spółdzielnia, już dziś wiadomo, że w ilość energii wyprodukowanej przez panele w przeciętnym roku zabezpieczy roczne zużycie prądu w biurze. I to po uwzględnieniu pobrania 30% przez zakład energetyczny. Oznacza to, że co miesiąc pokrywane będą wyłącznie tzw. koszty stałe, czyli opłaty niezależne od zużywanej energii.

Co więcej, energia z paneli fotowoltaicznych przeznaczona jest również do podgrzewania wody na bieżące potrzeby biura Spółdzielni Mieszkaniowej “Janowo”. Pozwala to na kolejne uzyskiwanie oszczędności, które mogą sięgać nawet 10 tys. zł. rocznie.

Źródło: S.M. Janowo

Spółdzielnia Mieszkaniowa Janowo testuje panele

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *