Uwaga kierowcy! Czekają nas duże zmiany podczas badania technicznego samochodu

Uwaga kierowcy! Czekają nas duże zmiany podczas badania technicznego samochodu

- kategoria Aktualności, Motoryzacja
@Gazeta Rumska
Uwaga kierowcy! Czekają nas duże zmiany podczas badania technicznego samochodu

Od dłuższego czasu w Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi zmian w zakresie przeprowadzenia badania technicznego pojazdów. Jest to wyniki potrzeby dostosowania przepisów prawa unijnego ( Dyrektywy 2014/45/UE ) do naszego Prawa o Ruchu Drogowym.

W związku z powyższym przyjęto założenie, iż obecny system badań technicznych w kraju wymaga przebudowy i uszczelnienia, dlatego prace prowadzone są dwukierunkowo; samorządy a dokładnie starostowie, będą mieć stały nadzór nad przedsiębiorstwami prowadzącymi stacje kontroli pojazdów, ich lokalizacją, wyposażeniem w sprzęt specjalistyczny oraz strukturą pracowniczą. Natomiast Transportowy Dozór Techniczny będzie czuwać nad prawidłową jakością badań badań technicznych, czyli nad pracą wszystkich diagnostów.

Jak będą wyglądać nowe działania diagnostów i stacji badań, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku?

  1. Wprowadza się nową dokumentację – fotografowanie pojazdu. Diagnosta będzie zobowiązany do wykonania zdjęcia pojazdu z dwóch przekątnych – z przodu i z tyłu auta, podwozia oraz wskazania drogomierza. Cel jest szczytny: podniesienie poziomu bezpieczeństwa, wykluczenie aut powypadkowych i źle naprawionych, nadmiernie skorodowanych, nierzadko z dziurami w podłodze czy cofanymi licznikami przebiegu. Taka dokumentacja fotograficzna ma być archiwizowana przez okres 5 lat.

 

  1. Spóźniłeś się z badaniem swojego auta – płacisz więcej. Obecnie obowiązujące ceny przeglądów (wprowadzone w 2004 r., czyli dość dawno) mają ulec zmianie. Aktualnie za badanie techniczne samochodu płacimy 97 zł, a jeżeli auto wyposażone jest w instalację gazową 162 zł. Nowe kwoty nie zostały jeszcze podane. Co jednak kiedy spóźnimy się z tą czynnością? Nowe przepisy zakładają, że po upływie 30 dni od daty wpisanego w dowód rejestracyjny badania poniesiemy dodatkową opłatę w wysokości 100% obowiązującej kwoty. Ale jest i pozytyw – do badania technicznego naszego auta będziemy mogli zgłosić się do 30 dni przed wyznaczoną w dokumencie datą, przy czym kolejny okres będzie obowiązywał według wpisanej w dokumencie daty właściwej.

 

  1. Będzie można odwołać się od decyzji diagnosty. Wprowadzona zostanie możliwość przeprowadzenia ponownego badania technicznego pojazdu w przypadkach, gdy w ocenie posiadacza, właściciela auta istnieje podejrzenie, że badanie zostało przeprowadzone z naruszeniem prawa. Aby przeprowadzić ponowne badanie, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do TDT, na co będziemy mieli dwa dni od wykonanego i podważanego badania. Natomiast diagnosta, który przyłapany zostanie na odstępstwie od sztuki kompleksowego i rzetelnego przeglądu technicznego, będzie musiał liczyć się z karą do 2 tys. zł.

 

  1. I na koniec jeszcze „drobiazg”: poza ogólnym badaniem technicznym przy autach zabytkowych obecnie stosuje się przepis prawa mówiący, że za tzw. zabytek uważa się pojazd mający co najmniej 25 lat. Nowe przepisy, jednolite dla UE, mają zostać inaczej sprecyzowane: opinia rzeczoznawcy samochodowego będzie dokumentem dla diagnosty, potwierdzającym, że pojazd ma co najmniej 30 lat, jego model w danej marce nie jest już produkowany i nie dokonano w nim zasadniczych zmian konstrukcyjnych.

Ogólnie patrząc można więc stwierdzić – idzie nowe, ale czy lepsze?

Zbigniew Ignasiak

Uwaga kierowcy! Czekają nas duże zmiany podczas badania technicznego samochodu

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *