Co powstanie przy brzegu Zagórskiej Strugi?

Co powstanie przy brzegu Zagórskiej Strugi?

- kategoria Aktualności, Miasto, Wydarzenia
@Gazeta Rumska
Co powstanie przy brzegu Zagórskiej Strugi? Fot. UM Rumia

Okazuje się, że już niedługo fragment brzegu Zagórskiej Strugi między ulicami Sobieskiego i Torową ma się zmienić nie do poznania! Dzięki współpracy Urzędu Miasta Rumi ze spółką Inpro zrewitalizowany zostanie kolejny odcinek ciągu rekreacyjnego wzdłuż rzeki. Inwestycję ma zaprojektować i sfinansować deweloper.

Planowana przebudowa ma uatrakcyjnić przestrzeń publiczną zlokalizowaną w obrębie przygotowywanej inwestycji deweloperskiej o nazwie „Rumia Centralna”. Zgodnie z planem – na powierzchni obejmującej zarówno obszar miejski, jak i teren osiedla – powstanie estetyczne i funkcjonalne ogólnodostępne miejsce do rekreacji, a także wypoczynku. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 22 czerwca na terenie, który w przyszłości przejdzie metamorfozę. Dokument sygnowali burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz wiceprezes zarządu Inpro Robert Maraszek.

Co powstanie przy brzegu Zagórskiej Strugi?
Fot. UM Rumia

Bardzo cieszymy się z nawiązania współpracy z Urzędem Miasta Rumi. Wierzymy, że projekt obejmujący rewitalizację terenów zielonych stworzy jedną z nowych lokalnych atrakcji. Korzystać z niej będą wszyscy mieszkańcy Rumi, w tym również właściciele mieszkań naszej nowej inwestycji. Liczymy, że wspólnie z władzami samorządowymi uda nam się stworzyć nowe centrum, które stanie się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i nową wizytówką miasta – powiedział Robert Maraszek, wiceprezes zarządu spółki Inpro.

Kiedy powstanie inwestycja?

Rozpoczęcie prac ma nastąpić po uruchomieniu budowy osiedla „Rumia Centralna”, co jest planowane na wiosnę 2022 roku. Do tego czasu przygotowywany będzie projekt. Dziś już wiemy, że zagospodarowany zostanie odcinek od Galerii Rumia do torów kolejowych. Możliwe jest także zrewitalizowanie garaży za torami – za zgodą prywatnych właścicieli. Teren ma zostać otwarty dla wszystkich mieszkańców. Pojawią się schody terenowe do rzeki, pomosty, przy których będzie można spędzać czas, a także sektor usługowy, gdzie prawdopodobnie pojawi się przestrzeń przeznaczona na restauracje.

To już czwarty odcinek brzegu Zagórskiej Strugi, który przejdzie modernizację. Urząd Miasta Rumi ubiega się o dotacje na realizację kolejnych tego typu inwestycji w ramach dwóch programów. Jeśli uda się zdobyć dofinansowania, zrewitalizowane zostaną kolejne tereny biegnące wzdłuż rzeki.

Jakie są reakcje rumian?

Ten odcinek rzeki długo pozostawał niezagospodarowany, nic więc dziwnego, że budowa wywołuje różne reakcje. Pojawiły się obawy odnośnie wycięcia drzew wokół miejsca inwestycji, jednak Urząd Miasta zapewnia, że takie zgody nie zostały wydane. Wątpliwości budzi również wysokość bloków mieszkalnych – na wizualizacji są one wyższe, niż zabudowa czteropiętrowa, która dominuje między innymi w Rumi Janowie.

Nie brakuje jednak głosów pozytywnych od osób, które cieszą się, że ten niezagospodarowany dotąd i mało bezpieczny teren, ze względu na obecność amatorów napojów alkoholowych, w końcu się zmieni.

Źródło: UM Rumia

Co powstanie przy brzegu Zagórskiej Strugi?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *