Rumska piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza

Rumska piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza

- kategoria Aktualności, Wydarzenia
Rumska piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej - Królowej Polskiego Morza

W tym roku 4 września wszystkie parafie w Rumi połączyły się w jedną wspólną pielgrzymkę, aby móc razem pielgrzymować do oddalonego o blisko 30 km Swarzewa.

W pierwszą niedzielę września przed świętem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, przypadającym zawsze 8 września, w Sanktuarium swarzewskim odbywa się Odpust ku czci Narodzenia NMP. Na odpust ten od lat przybywają pielgrzymi z całych północnych Kaszub — w tym również z Rumi. W ubiegłym roku, z uwagi na obowiązujące obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa, pielgrzymka pierwszy raz, odkąd sięgamy pamięcią, nie doszła do skutku. W tym roku więc liczniej, bo w liczbie ponad 300 osób, mieszkańcy Rumi z wszystkich parafii połączyli się w jedno i razem ruszyli pokłonić się Królowej Polskiego Morza.

Pielgrzymka licząca ponad 300 osób wyruszyła spod parafii Podwyższenia Krzyża Świętego około siódmej rano, aby dotrzeć do celu około 14:00. O tej godzinie została odprawiona Msza Święta w intencji mieszkańców naszego miasta. Szlak obejmował takie miejscowości jak: Mrzezino, Żelistrzewo, Celbówko i Puck – łącznie ponad 26 km. Jak co roku, pielgrzymi zostali bardzo mile powitani przez Parafię pw. św. Aniołów Stróżów w Mrzezinie, gdzie mieszkańcy przygotowali dla nich, ku pokrzepieniu serc, obfity poczęstunek. Nie zabrakło kolorowych kanapek, przepysznych domowych ciast, owoców, a nawet lodów. Pogoda dopisała i mimo trudów pielgrzymowania wszędzie słychać było radość i śpiew.

Mamy nadzieję, że za rok pandemia nie pokrzyżuje planów i pielgrzymi znów będą mogli powędrować do swojej „Mamy” na święto Matki Bożej Siewnej.

Fot. Janusz Wicki

Rumska piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej - Królowej Polskiego Morza