Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej

Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej

- kategoria Aktualności, Sport
@Gazeta Rumska
Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej

W sobotę 25 września odbył się XI Memoriał Lidii Lipińskiej. Celem wydarzenia było upamiętnienie trenerki drużyn unihokeja w Rumi i znanej propagatorki tej dyscypliny sportu.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 8:30 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. W rozgrywkach uczestniczyło sześć drużyn z Pomorza, woj. kujawsko-pomorskiego i Wielkopolski.

W poprzednich latach wspominaliśmy o poprzednich edycjach Memoriału. Można więc powiedzieć, że to wydarzenie na dobre wpisało się w kalendarz miejskich imprez sportowych. Jednak zanim tak się stało, przez pewien czas trwały starania o jego organizację.

W tym roku mija 13. rocznica śmierci Lidii Lipińskiej – wspomina Jolanta Król, dyrektor MOSiR Rumia. – Natomiast Memoriał ku jej pamięci miał miejsce po raz jedenasty. Wcześniej przez dwa lata starałam się bowiem o upamiętnienie w ten sposób osoby, która tak silnie była związania ze środowiskiem rumskiego sportu. Cieszę się, że to się udało.

Lidia Lipińska zawsze powtarzała, że unihokej to sport, w którym każdy, kto sumiennie trenuje, może zostać zwycięzcą. W duchu takich właśnie wartości rozgrywa się rywalizacja sportowa podczas wydarzenia.

Propagatorka unihokeja rozpoczynała swoją karierę sportową jako trenerka piłki ręcznej dziewcząt. Była znana mieszkańcom Rumi jako nauczycielka wychowania fizycznego i trenerka UKS „Zagórzanka”. Założyła pierwszy UKS w Rumi pod nazwą „Czwórka”. Klub w późniejszych latach działał jako UKS „Zagórzanka–Korzeniowski.pl”, a z czasem poszerzył swoją działalność o sekcję lekkoatletyczną i ostatecznie przybrał nazwę „Zagórzanka”. Klubowi patronował Robert Korzeniowski, honorowy obywatel Rumi, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy.

Przez około 10 lat swojej pracy Lidia Lipińska ze swoją drużyną zdobyła srebrny i brązowy medal Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, a jej podopieczni sięgnęli po brązowy medal mistrzostw Polski oraz awansowali do I ligi seniorów. Trenerka wychowała kilku reprezentantów kraju, a jej wysiłki nagrodzono medalem za wybitne zasługi dla sportu szkolnego. Pośmiertnie Lidii Lipińskiej nadano tytuł i medal „Zasłużony dla miasta Rumi”.

Wyniki XI Memoriału Lidii Lipińskiej:

  1. Floorball Słupsk,
  2. Szara Strefa,
  3. FC Chwarzno,
  4. UKS Ósemka Wejherowo,
  5. FC Kala-Izolacje Toruń,
  6. Krokodyle Poznań.

Wyróżnienia:

  1. Najlepszy obrońca: Dawid Jankowski,
  2. Najlepszy bramkarz: Krzysztof Długołęcki,
  3. MVP Adrian Popławski.

Źródło: MOSiR Rumia

Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej