Miasto Rumia obchodzi dziś 67 urodziny!

Miasto Rumia obchodzi dziś 67 urodziny!

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Miasto
@Gazeta Rumska
Miasto Rumia obchodzi dziś 67 urodziny!

Zaśpiewalibyśmy dziś “100 lat”, gdyby nie fakt, że mamy ogromną nadzieję, dużo, dużo więcej! Nasze miasto obchodzi dziś bowiem sześćdziesiątą siódmą rocznicę nadania praw miejskich.

Nie oznacza to, że przedtem praktycznie nic się tu nie działo! Pierwsza wzmianka o naszym mieście pochodzi z wieku XIII – wtedy Świętopełk, książę Pomorza Gdańskiego, przekazał Ruminę (wymawianą jako “Ruminia”) cystersom oliwskim. Od XVI wieku w źródłach spotykana jest już nazwa “Rumia”. Badania archeologiczne wskazują jednak na to, że już w VI w.p.n.e. istniały tu osady.

Prawdziwy rozwój Rumi rozpoczął się po II wojnie światowej i w sposób dynamiczny trwa do dziś. Prawa miejskie Rumia otrzymała w 1954 roku, składała się wtedy z dzielnic: Stara Rumia, Biała Rzeka, Zagórze, Szmelta i Janowo. W mieście żyło ok. 11 tysięcy osób. Dla porównania, w 2017 roku, według Głównego Urzędu Statystycznego, Rumię zamieszkiwało ok. 48,5 tysiąca osób.

Mieszkańcom naszego miasta życzymy dziś wszystkiego najlepszego oraz maksymalnego zadowolenia w związku z zamieszkiwaniem w Rumi! A może doczekamy momentu, gdy Rumia stanie się miastem powiatowym?

Miasto Rumia obchodzi dziś 67 urodziny!