33. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej należał do wejherowian!

33. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej należał do wejherowian!

- kategoria Aktualności, Kultura, Wydarzenia
@Gazeta Rumska
33. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej należał do wejherowian! Fot. UM Rumia

W dniach 21-23 października odbył się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej. Była to już 33. edycja, składająca się z dwuetapowego konkursu muzyki organowej, konkursu zespołów chóralnych, a także konkursu na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

Wydarzenie miało miejsce w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Tym razem wygrana należała do wejherowian! Grand prix i nagrodę ministra kultury otrzymał bowiem Chór Cantores Veiherovienses pod dyrekcją Tomasza Chyły. Jury przyznało dyrygentowi także tytuł najlepszego dyrygenta.

Jak informuje UM Rumia, konkurs muzyki organowej, a tym samym nagrodę burmistrza Rumi, wygrała Anastasiia Yurchenko.

Kategoria: Zespoły Chóralne

Z kolei I miejsce oraz Złoty Dyplom i nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego w wysokości 7 tys. zł. przyznano Chórowi “Alla Polacca” z Warszawy, pod dyrekcją Anny Bednarskiej.

Srebrny Dyplom przyznany został Chórowi Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Tadeusza Tylewskiego z Gdańska, pod dyrekcją Błażeja Połoma oraz Chórowi “Cantiamo Tutto” z Wrocławia, pod dyrekcją Sebastiana Sikory.

Kategoria: Zespoły Kameralne

Złoty Dyplom, I miejsce i nagrodę ufundowaną przez Abpa Metropolitę Gdańskiego po 2 tys. zł. otrzymali: Zespół Wokalny “Affectus” z Poznania, pod dyrekcją Tomasza Karwańskiego i Chór “Musica In Via” pod dyrekcją Katarzyny Bojaruniec.

Srebrny Dyplom przyznano Chórowi “Cartusia” z Kartuz pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk.

Najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim

W tej kategorii nagrodę ufundowaną przez Starostę Powiatu Wejherowskiego, w wysokości 3 tys. zł. otrzymał Zespół Wokalny “Affectus” z Poznania. Zaś Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich przypadł Chórowi Mieszanemu “Cantores Veiherovienses” z Wejherowa.

Wyróżnienia

Prócz nagród głównych, Chór “Musica In Via” otrzymał Puchar Zarządu Głównego PZChiO za kulturę brzmienia. Natomiast Chórowi Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przypadł Puchar Oddziału Gdańskiego PZChiO.

Źródło: UM Rumia

33. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej należał do wejherowian!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *