Koncert z okazji urodzin ks. Stanisława Ormińskiego

Koncert z okazji urodzin ks. Stanisława Ormińskiego

- kategoria Aktualności, Kultura, Wydarzenia
@Gazeta Rumska
Koncert z okazji urodzin ks. Stanisława Ormińskiego

14 listopada o godzinie 16:00 odbędzie się koncert z okazji 110 urodzin ks. Stanisława Ormińskiego. Z tej okazji wystąpi chór “Lira” imienia wspomnianego księdza, pod dyrekcją Katarzyny Januszewskiej.

Poza nim zaśpiewają również goście, tacy jak Gdyński Chór Kameralny pod dyrekcją Piotra Klemeńskiego, Katarzyna Januszewska (sopran) i Adam Ćwiek (fortepian). Chór „Lira” przygotował też wystawę przybliżającą postać księdza Stanisława Ormińskiego.

Słuchaczom przedstawione zostaną pieśni religijne, patriotyczne oraz kompozycje księdza Stanisława Ormińskiego.

Koncert odbędzie się w Sanktuarium N.M.P. Wspomożenia Wiernych w Rumi. Wstęp wolny. Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć, dostępna będzie transmisja na YouTube.

Kim był ksiądz Stanisław Ormiński?

Ks. Stanisław Ormiński żył w latach 1911-1987. Był salezjaninem, zakochanym w muzyce, a także dyrygentem i kompozytorem. Znany jest między innymi z “Apelu Jasnogórskiego”.

Po przyjęciu święceń kapłańskich kontynuował naukę w Państwowym Konserwatorium Muzycznym. W tym czasie wybuchła II wojna światowa, podczas której ks. Ormiński był kapelanem Oddziału AK Powiśle w Okręgu Warszawskim. Działał pod pseudonimem “Pałka, organizując grupy w ruchu oporu i pilnując magazynów z bronią. Cudem uniknął aresztowania przez gestapo.

W 1961 r. ks. Ormiński zamieszkał w Rumi, gdzie pozostał aż do śmierci, prowadząc chór mieszany “Lira”, a także chór emerytek “Rumowia”, scholę dziecięcą i orkiestrę dętą.

Koncert z okazji urodzin ks. Stanisława Ormińskiego

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *