Policja przypomina o noszeniu odblasków. Dla niektórych są one obowiązkowe!

Policja przypomina o noszeniu odblasków. Dla niektórych są one obowiązkowe!

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Edukacja
@Gazeta Rumska
Policja przypomina o noszeniu odblasków. Dla niektórych są one obowiązkowe! Fot. wejherowo.policja.gov

Ogólnopolska akcja policyjna “Świeć przykładem”rozpoczęła się już w październiku. W listopadowe ciemne i deszczowe wieczory jest ona jednak szczególnie ważna.

Celem akcji jest przypomnienie i rozpowszechnienie zwyczaju zakładania elementów odblaskowych zarówno poza obszarem zabudowanym, jak i w miastach oraz małych miejscowościach.

Dlaczego tak istotne jest używanie elementów odblaskowych w okresie od jesieni do wiosny? Odblaski poprawiają naszą widoczność, dzięki czemu na drogach jest bezpieczniej. W tym czasie zmrok zapada dużo wcześniej, częściej też mamy do czynienia z mgłą, deszczem i śniegiem, co utrudnia widoczność. Powoduje to, że kierowca może czasem zwyczajnie nie zauważyć pieszego, szczególnie ubranego w ciemną, zimową kurtkę.

W jaki sposób nosić odblaski?

Nawet mały element odblaskowy może uratować nam życie. Jednak powinny być one noszone tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierowców nadjeżdżających zarówno z tyłu, jak i przodu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch elementów odblaskowych: jednego z przodu i drugiego z tyłu lub noszenie odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki, takich jak opaski odblaskowe.

Element zależy założyć możliwie nisko, wtedy wcześniej pada na niego snop światła.

Zgodnie z ustawą “Prawo o ruchu drogowym”, do noszenia elementów odblaskowych zobowiązani są piesi poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Warto jednak nosić je także w mieście, gdyż nie wszystkie miejsca są dobrze oświetlone. Zdarza się również, że kierowcy widoczność ogranicza padający deszcz czy śnieg lub elementy architektoniczne, takie jak drzewa.

Źródło: wejherowo.policja.gov

Policja przypomina o noszeniu odblasków. Dla niektórych są one obowiązkowe!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *