W Parlamencie Młodych RP znajdują się parlamentarzyści z Rumi! Kim oni są?

W Parlamencie Młodych RP znajdują się parlamentarzyści z Rumi! Kim oni są?

- kategoria Aktualności, Edukacja, Polityka
@Gazeta Rumska
W Parlamencie Młodych RP znajdują się parlamentarzyści z Rumi! Kim oni są?

Inicjatywa Parlament Młodych RP wciąż jest dla wielu nieznana. Tymczasem okazuje się, że prężnie działa tam dwóch parlamentarzystów z Rumi, którzy postanowili przybliżyć nam to przedsięwzięcie.

Czym jest Parlament Młodych RP? Jak wyjaśnia nam jeden z rumskich parlamentarzystów, Jan Górecki, jest to “oddolna inicjatywa obrad parlamentarnych dzieci i młodzieży w naszym kraju. Mogą w nim brać udział osoby z przedziału wiekowego 15-21 lat. Z całej Polski wybieranych jest 100 młodych osób, które będą obradowały nad różnymi sprawami dotyczącymi naszej ojczyzny.”

Misją Parlamentu jest zrzeszanie młodych osób. Ma on pomóc w przygotowaniu do życia w obywatelskim społeczeństwie, nauczyć celnie i rzeczowo prezentować swoje argumenty, a także debatować.

Kim są rumscy parlamentarzyści?

16-letni Jan Górecki i 19-letnia Zuzanna Klasa to rumianie, którzy znajdują się w Parlamencie Młodych RP. Dostali się tam dzięki rekrutacji, która przeprowadzana była w maju 2021 r. – W trakcie niej trzeba było opisać kim się jest oraz dlaczego chce się dołączyć do PMRP, jak również napisać konspekt o tegorocznych tematach obrad. Kadencja trwa do 31 grudnia, czyli w następnym roku będzie można wziąć udział w Parlamencie po raz kolejny – tłumaczy Jan Górecki, dodając, że oboje planują wziąć udział w przyszłorocznej edycji.

Jaką władzę dzierżą osoby w Parlamencie Młodych RP?

Parlament Młodych RP jest oddolną inicjatywą, nie mającą władzy – ale tylko teoretycznie! Sporo parlamentarzystów swoje uchwały przekazuje do osób, które taką władzę już posiadają. Nad uchwałą pracują młodzi o różnych poglądach, starając się wypracować swoje stanowisko, nieraz więc taka uchwała jest potem przez Rząd rozpatrywana.

Jak informuje Jan Górecki, parlamentarzyści w tym roku, zaraz po majowych wyborach, w czerwcu (zdalnie) i październiku przygotowywali w swoich klubach oraz kołach uchwały. Następnie podczas posiedzeń komisji tematycznych parlamentarzyści zadawali pytania wnioskodawcom, po czym komisja opiniowała każdy z 13 projektów uchwały, wydając ocenę pozytywną lub negatywną. Takie posiedzenie odbyło się 20 listopada. Przeszło wtedy łącznie 6 uchwał.

Mogę przybliżyć jedną z nich, której współautorem jestem – uchwała o Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim – przedstawia swoją uchwałę Jan Górecki. – Jej idea polega na tym, aby osoby w wieku do 21 lat zobaczyły, jak działają budżety obywatelskie oraz na tym, aby chociaż część decyzji, w jaki sposób przekazywane są środki finansowe na cele młodzieżowe, leżała w rękach samych młodych. Uchwała jest dosyć krótka, a bardzo konkretna, zawiera różne zapisy i, nie tylko moim zdaniem, ma szansę stać się z biegiem czasu rzeczywistością. Wielu młodych ludzi będzie próbowało przekonać swoich samorządowców o potrzebie takiego działania i o sposobie jego realizacji.

Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za zdolną młodzież z Rumi, mając nadzieję, że z takim zapleczem i doświadczeniem ich kariera polityczna jest tylko kwestią czasu.

W Parlamencie Młodych RP znajdują się parlamentarzyści z Rumi! Kim oni są?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.