Uczniowie z LO nr 1 w Rumi kręcili booktrailery

Uczniowie z LO nr 1 w Rumi kręcili booktrailery

- kategoria Aktualności, Edukacja, Kultura, Stacja Kultura
@Gazeta Rumska
Uczniowie z LO nr 1 w Rumi kręcili booktrailery Fot. UM Rumia

Ostatni tydzień października to czas, gdy biblioteka w Rumi kończyła realizację projektu “Z kamerą wśród książek. Literatura w obiektywie nowych technologii”.

Ważnym komponentem inicjatywy była współpraca z międzynarodowym Booktrailer Film Festival. Z tego powodu do Rumi przyjechała z Podhala Anna Miśkowiec, koordynatorka festiwalu. Razem ze swoimi uczennicami zaprezentowała ona ideę i filozofię konkursu, a także zachęciła młodzież z naszego miasta do stworzenia własnych booktrailerów.

Czym jest booktrailer? To krótki film, który ma zachęcić widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. Ta forma łączy tradycję z nową technologią, czyli lekturę i film.

Młodzież miała okazję wiele się nauczyć

Do projektu zaproszono uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi. Mieli oni okazję dowiedzieć się, w jaki sposób stworzyć booktrailer oraz wysłać go na konkurs. Młodzież wzięła także udział w profesjonalnych warsztatach filmowych. Poprowadzili je doświadczeni reżyserzy z Domu Filmowego w Gdyni: Paulina Pohl i Kryspin Pluta.

Młodzież szybko przekuła teorię w praktykę! Stworzono w ten sposób filmową zapowiedź utworu “Romeo i Julia”. Następnie, pod kierunkiem dr Anny Miśkowiec, uczniowie dopracowywali pomysł na booktrailera poświęconego opowiadaniu “Profesor Andrews w Warszawie” autorstwa Olgi Tokarczuk.

To był wspaniały, twórczy i ekscytujący czas. Poznaliśmy fantastycznych ludzi. Chcemy dalej działać i się rozwijać. Mamy ambitny plan, aby dokończyć realizację filmu, wysłać go na konkurs i pojechać do Włoch na galę finałową – podsumowuje młodzież.

Booktrailer Film Festival to przedsięwzięcie, które istnieje od roku 2007 we Włoszech. Eliminacje ogólnopolskie organizowane są przez II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu. Prace ocenia zespół specjalistów z dziedziny nauki i sztuki, świata filmu i literatury, mediów i komunikacji. Najlepsze dzieła kierowane są do międzynarodowego finału we Włoszech.

W ramach projektu „Z kamerą wśród książek” odbyły się również warsztaty animacji poklatkowej, spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, warsztaty kreatywne oraz terenowa gra mobilna. Inicjatywa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”.

Źródło: UM Rumia

Uczniowie z LO nr 1 w Rumi kręcili booktrailery