Pustostan zniknie! Powstać ma ogród kieszonkowy

Pustostan zniknie! Powstać ma ogród kieszonkowy

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Miasto
@Gazeta Rumska
Pustostan zniknie! Powstać ma ogród kieszonkowy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 i Liceum nr 2 w Rumi, a także parafianie należący do kościoła im. św. Jana z Kęt z pewnością kojarzą pustostan znajdujący się przy zbiegu ulic Chylońskiej i Katowickiej.

Pustostan nie dość, że “straszył” swoim wyglądem, to jeszcze powodował zagrożenie – szczególnie że znajdował się przy szkole. Płachty zasłaniające dostęp do budynku wielokrotnie były zrywane. Jak informuje na swoim profilu na Facebooku zastępca burmistrza Ariel Sinicki, miastu udało się przejąć budynek. Teraz w tym miejscu ma powstać mini-ogród, czyli ogród kieszonkowy.

Z relacji zastępcy burmistrza wynika, że nie obeszło się bez problemów. Ostatecznie jednak udało się sprawę przejęcia doprowadzić do końca. Za około trzy miesiące powstać ma dokumentacja wyburzenia, a kolejne trzy miesiące potrwa wyburzenie budynku.

Czym jest ogród kieszonkowy?

Ogród kieszonkowy albo inaczej park kieszonkowy to nic innego jak skrawek zieleni o niewielkiej powierzchni. Jako mini-park, dostępny jest publicznie, najczęściej można tam przysiąść na ławce.

Taki ogród sprawdza się także jako pochłaniacz deszczu w bardziej zurbanizowanych terenach oraz obniża w takich miejscach temperaturę w upalne dni.

Co na to mieszkańcy?

Jak każdy projekt ekologiczny, również ten zyskał poklask. Szczególnie że park kieszonkowy powstanie w miejscu, gdzie jak grzyby po deszczu powstają kolejne inwestycje developerskie i zabudowuje się każdy możliwy skrawek ziemi.

Czy pojawiły się głosy krytyki? Były nieliczne, najczęściej podnoszono problem niewielkiego parkingu przy szkole i parafii, sugerując powiększenie kosztem planowanego ogrodu. Pojawiły się też głosy sugerujące, że park Żelewskiego w pobliżu powinien wystarczyć, a w tym miejscu powinny pojawić się kolejne mieszkania, gdyż tych wciąż w Rumi brakuje.

Fot. @rozkminytiny/Instagram

Pustostan zniknie! Powstać ma ogród kieszonkowy