Jednak będą nowe obostrzenia! Czego możemy się spodziewać?

Jednak będą nowe obostrzenia! Czego możemy się spodziewać?

Jednak będą nowe obostrzenia! Czego możemy się spodziewać?

9 grudnia odnotowano 27 458 nowych przypadków zakażenia covid-19. W tym 1677 przypadków z województwa pomorskiego. Decyzją rządu ponownie wprowadzane są restrykcje w obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Nie są one na szczęście, póki co, tak inwazyjne, jak te zeszłoroczne.

Co się zmieni?

Przede wszystkim od 15 grudnia zaostrzone zostaną limity osób:

– w transporcie zbiorowym – max. 75 proc. obłożenia,
– w restauracjach, barach i hotelach – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19),
– w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19).

W kinach obowiązywać będzie zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Nauka zdalna

20.12.2021-9.01.2022 – wraca nauczanie zdalne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
– żłobki i przedszkola funkcjonować będą bez zmian.

Zamknięcie klubów i dyskotek

Od 15 grudnia zostaną zamknięte dyskoteki, kluby i inne miejsca “udostępnione do tańczenia”. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Obostrzenie obowiązuje do odwołania.

Obowiązkowe testy

Od 15 grudnia:
– każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na covid-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Z obowiązku testowania nie zwalnia zaszczepienie się.
– Obowiązkowy test dotyczyć będzie także osób, które mieszkają z osobą zakażoną covid-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Punkt poboru wymazów w Rumi

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pobór badań w kierunku koronawirusa, w Rumi uruchomiony został punkt poboru wymazów. Znajduje się on na terenie miejskiego parkingu zlokalizowanego przy węźle integracyjnym Rumia-Janowo (od strony ul. Polnej i Karczmy Zochlina) i otwarty jest w godzinach 9:00-17:00 przez cały tydzień.

Aby usługa została zrealizowana bezpłatnie, potrzebne jest skierowanie. Istnieje możliwość poboru wymazu bez konieczności wychodzenia z auta.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 537 689 112.

Możliwość zaszczepienia się

W sobotę 11 grudnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi w godzinach 13:00-18:00 odbędzie się akcja szczepień przeciw covid-19. Chętni będą mogli przyjąć szczepionkę firmy Pfizer lub Johnson & Johnson. Dzięki obecności lekarzy zaszczepić można także dzieci powyżej 12. roku życia. Nie trzeba się rejestrować.

Podczas akcji będzie można się zaszczepić pierwszą i drugą dawką szczepionki Pfizer oraz pojedynczą dawką Johnson & Johnson. Szczepienie trzecią dawką będzie możliwe w przypadku osób, które zostały w pełni zaszczepione co najmniej 6 miesięcy temu.

Źródło: UM Rumia

Jednak będą nowe obostrzenia! Czego możemy się spodziewać?