Wizyta uczniów “Hipolita” u Bogdana Borusewicza

Wizyta uczniów “Hipolita” u Bogdana Borusewicza

- kategoria Aktualności, Edukacja, Szkoła
@Gazeta Rumska
Wizyta uczniów "Hipolita" u Bogdana Borusewicza

W 40 rocznicę wybuchu stanu wojennego młodzi dziennikarze z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. H. Roszczynialskiego, redagujący gazetkę szkolną “Newsy z Hipolita”, mieli przyjemność odwiedzić p. Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu RP.

Młodzież zadawała pytania dotyczące okresu młodości oraz stanu wojennego. Pan Borusewicz opowiadał o latach spędzonych w szkole w Rekowie i Liceum Plastycznym w Gdyni, a także o swojej działalności politycznej jako główny inicjator i współorganizator strajku w Stoczni Gdańskiej.

Młodzież dowiedziała się także, jak wicemarszałek po wprowadzeniu stanu wojennego uniknął internowania. Od 14 do 16 grudnia 1981 uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Po jego pacyfikacji przebywał w ukryciu, był organizatorem podziemnych struktur „Solidarności”. W styczniu 1986 został tymczasowo aresztowany, zwolniony we wrześniu tego samego roku na mocy amnestii.

Pan wicemarszałek opowiadał też o czasach młodości oraz o pasji, jaką była historia. Już jako 10-latek namiętnie czytał książki historyczne i wierzył w to, że jego przyszłość będzie związana z polityką.

Zdaniem pana marszałka “Jeżeli mamy określony cel i dążymy do niego, to zawsze go osiągniemy, a marzenia są po to, by je spełniać”. Spotkanie odbyło się w bardzo serdecznej i przyjacielskiej atmosferze.

Dziękujemy za wspaniałą lekcję historii.

Inicjatorem spotkania była p. Dorota Gadomska, opiekun koła dziennikarskiego.

Wizyta uczniów "Hipolita" u Bogdana Borusewicza