Wiemy już, że w 2022 r. ma się odbyć Orszak Trzech Króli!

Wiemy już, że w 2022 r. ma się odbyć Orszak Trzech Króli!

Wiemy już, że w 2022 r. ma się odbyć Orszak Trzech Króli! Fot. Jacek Kłeczek

Biorąc pod uwagę, że tegoroczny Orszak Trzech Króli w Rumi przeszedł w zmienionej formie, wielu mieszkańców zastanawia się, jak będzie to wyglądało w roku 2022. Mamy więc dobrą wiadomość: rozpoczęły się już przygotowania i organizacja pochodu!

AKTUALIZACJA! 

Ze względu na fakt, iż dużo dzieci znajduje się w tym momencie na nauce zdalnej, orszak w tym roku się nie odbędzie. Zapraszamy za rok! Organizatorzy postarają się natomiast zorganizować kolędowanie w parafiach.

 

———————————————————————————————————————————————————-

Co dziś wiemy? Orszak Trzech Króli w Rumi organizuje Fundacja “SŁOWO”. Gazeta Rumska objęła patronat medialny nad imprezą. Odbędzie się ona 6 stycznia 2022 roku. “Naszym pragnieniem jest, aby przyszły Orszak był jeszcze bogatszy i uroczysty” – podkreślają organizatorzy.

O szczegółach wydarzenia będziemy informować. Tymczasem przypomnijmy, że z powodu obostrzeń tegoroczny Orszak Trzech Króli odbył się w zmienionej formie: w rumskich parafiach zaśpiewano kolędy, a podczas mszy świętych dla dzieci rozdano korony orszakowe i chorągiewki. Pochód odbył się też “symbolicznie” i można było go śledzić online.

Święto Trzech Króli

Orszak odbędzie się w Święto Trzech Króli i upamiętniać ma historię o przybyciu mędrców ze Wschodu do nowo narodzonego Jezusa. Związane są z tym świętem liczne zwyczaje, jak święcenie złota, kadzidła i kredy, którą pisze się na drzwiach wejściowych litery K+M+B.

Innym, mniej znanym, ale ciekawym zwyczajem jest podawanie na obiad ciasta z migdałem. Kto odnajdzie w swojej porcji migdał, zostaje “królem”.

W ludowej tradycji był to także dzień kolędowania, czyli przebierania się za Trzech Króli i odwiedzania domów. Przy okazji życzyło się ludziom pomyślności i wystawiało przedstawienia upamiętniające Boże Narodzenie.

Wiemy już, że w 2022 r. ma się odbyć Orszak Trzech Króli!