To, czego nie zjesz w Boże Narodzenie, zanieś do społecznej lodówki

To, czego nie zjesz w Boże Narodzenie, zanieś do społecznej lodówki

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Miasto
@Gazeta Rumska
To, czego nie zjesz w Boże Narodzenie, zanieś do społecznej lodówki Fot. UM Rumia

Barszcz z uszkami, śledzie w śmietanie, sałatka warzywna, karp w galarecie – polskie stoły w święta aż uginają się od jedzenia! I nie ma się co oszukiwać, czasem trudno jest to wszystko zjeść. Dodajmy, że przed świętami zapasy żywności kupujemy wręcz masowo.

Pod koniec świąt często stajemy przed niełatwym dylematem: zjeść resztki “na siłę”, by nie zmarnować jedzenia? Czy lepiej po prostu wyrzucić do śmietnika, aby uniknąć opychania się i niechcianych kilogramów? Na szczęście coraz częściej mamy inne opcje. Także w Rumi!

Pamiętajmy, że przy Zespole Szkół Salezjańskich już od roku, dzięki stowarzyszeniu “Vides” i organizacji “Wioska Dobra”, funkcjonuje lodówka społeczna, z której skorzystać może każda osoba potrzebująca. Znajduje się ona w ogólnodostępnym miejscu – obok boiska do koszykówki, od strony ulicy Dąbrowskiego.

Jaka jest idea przedsięwzięcia? Bardzo prosta: wkładamy do lodówki jedzenie, którego mamy za dużo albo którym po prostu chcemy się podzielić. Osoby potrzebujące natomiast mogą w każdym momencie te produkty sobie wziąć.

W jaki sposób przygotować jedzenie?

Do lodówki najlepiej wkładać: konserwy, pieczywo, owoce, jogurty, sery albo przygotowane przez nas w domu potrawy lub przetwory. Nie powinno się wkładać: surowego mięsa, jajek, przetworów z mleka niepasteryzowanego, a także jedzenia w otwartych puszkach i słoikach.

Pamiętajmy również, aby nie dzielić się przeterminowanym jedzeniem. Gotowe potrawy powinny być szczelnie zapakowane i opisane. Szczegółowe zasady korzystania opisane są na urządzeniu.

W ostatnich dniach inicjatywę wsparły między innymi dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. ks. Ormińskiego, pod opieką pedagog Anny Okrój. Tym samym zachęcili oni, by pamiętać o potrzebujących także przed świętami, wspierając w tym czasie osoby uboższe.

My również zachęcamy do naśladowania!

Źródło: UM Rumia

To, czego nie zjesz w Boże Narodzenie, zanieś do społecznej lodówki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *