Czy Park Starowiejski stanie się Parkiem im. Dmowskiego?

Czy Park Starowiejski stanie się Parkiem im. Dmowskiego?

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Miasto
@Gazeta Rumska
Czy Park Starowiejski stanie się Parkiem im. Dmowskiego?

Miała być ulica Romana Dmowskiego. Taką wniosek dwa lata temu złożyło Stowarzyszenie Narodowa Rumia. Ze zmiany nic nie wyszło i ulica Piłsudskiego wciąż jest podzielona na dwie odległe części. Czy Roman Dmowski zaistnieje tym razem w nazwie parku?

7 stycznia 2022 r. złożona została w Urzędzie Miasta petycja w sprawie uhonorowania Romana Dmowskiego w Rumi. Jej inicjatorem jest Ruch Narodowy w Rumi oraz klub Konfederacji. Jego członkowie chcą, by Parkowi Miejskiemu przy ul. Starowiejskiej w Rumi nadano nazwę „Park Starowiejski im. Romana Dmowskiego”.

Równolegle pomysłodawcy rozpoczęli zbiórkę podpisów wśród mieszkańców Rumi, by pokazać poparcie społeczne dla inicjatywy.

Piotr Skelnik, inicjator petycji, przypomniał, że Roman Dmowski jej postacią wybitną, bez której ciężko wyobrazić sobie niepodległe państwo polskie. Dodał również, że nie został on do tej pory upamiętniony w naszym mieście w żaden sposób.

Nie mamy w naszym mieście nawet ulicy nazwanej jego imieniem. Uważam, że jest to ogromne niedopatrzenie ze strony władz naszego miasta. Inni ojcowie niepodległości takowe mają, więc najwyższa pora, aby Rumia stanęła na wysokości zadania. Wierzę, że jest to sprawa ponadpartyjna, którą jesteśmy w stanie wspólnie z władzami miasta, ponad podziałami doprowadzić do finalizacji. W końcu chodzi tutaj o dobre imię wybitnego męża stanu, a nie interes poszczególnego ugrupowania politycznego – zaznaczył Piotr Skelnik, dodając, że dodatkowym atutem przyjęcia petycji byłby walor edukacyjny i wychowawczy.

Czy Park Starowiejski stanie się Parkiem im. Dmowskiego?