Nowa biblioteka na Placu Kaszubskim! Zaprojektował ją twórca Stacji Kultura

Nowa biblioteka na Placu Kaszubskim! Zaprojektował ją twórca Stacji Kultura

- kategoria Aktualności, Kultura
@Gazeta Rumska
Nowa biblioteka na Placu Kaszubskim! Zaprojektował ją twórca Stacji Kultura Fot. UM Rumia

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, znajdująca się przy ulicy Kościelnej, zostanie przeniesiona na Plac Kaszubski, a przedtem gruntownie odnowiona. Prace powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.

Filia znajdować się będzie przy Placu Kaszubskim 11/12 i będzie znacznie większa od swojej “poprzedniczki.” Przewidywany zakres prac obejmuje między innymi:

– stworzenie zaplecza socjalnego,
– modernizację wnętrz,
– przebudowę zewnętrznych schodów i podjazdów,
– wymianę instalacji elektrycznej i grzewczej oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Biblioteka ma zostać dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Planowane jest także, w ramach inwestycji, kupno wyposażenia, takiego jak komputery i meble. Wydzielone zostaną strefy dla osób dorosłych, dzieci, młodzieży i seniorów.

Nowa filia Stacji Kultura ma nawiązywać do tradycji i kultury materialnej Kaszub zarówno poprzez nazwę, jak i wnętrze, którego koncepcję zaproponował znany architekt Jan Sikora, twórca Stacji Kultura. Przed budynkiem pojawi się książkomat, czyli urządzenie umożliwiające czytelnikom odbieranie książek również poza godzinami funkcjonowania placówki.

Biblioteka Kaszubska doskonale wpisze się w bogaty i zróżnicowany koloryt dzielnicy. Stara Rumia to najstarszy zabytkowy fragment naszego miasta. Duża część jej mieszkańców przywiązana jest do tradycji i kultury kaszubskiej. Jest to też wciąż rozwijająca się przestrzeń, chętnie zasiedlana przez młode osoby i rodziny – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i społeczny pełnomocnik burmistrza ds. historii miasta. – W Bibliotece Kaszubskiej będziemy próbowali połączyć te dwie perspektywy. Z jednej strony promować dziedzictwo Rumi w kontekście historii całego regionu, z drugiej sprostać oczekiwaniom odbiorców liczących na powstanie w tej okolicy nowoczesnej instytucji kultury – dodaje.

Z założenia nowa filia, zwana Biblioteką Kaszubską, ma zapewniać odpowiednie warunki do aktywnego uczestnictwa w kulturze osobom w każdym wieku oraz z różnych grup społecznych. Jej utworzenie jest jednym z elementów gminnego programu rewitalizacji placu Kaszubskiego.

Koszt inwestycji to niecałe 2 miliony złotych. Wkład własny gminy wynosi prawie 500 tysięcy. Zadanie ma zostać zrealizowane najpóźniej 31 grudnia 2022 roku.

Źródło: UM Rumia

Nowa biblioteka na Placu Kaszubskim! Zaprojektował ją twórca Stacji Kultura

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *