W jaki sposób Rumia dba o miejskie drzewa?

W jaki sposób Rumia dba o miejskie drzewa?

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Miasto
@Gazeta Rumska
W jaki sposób Rumia dba o miejskie drzewa? Fot. UM Rumia

W przeciwieństwie do drzew znajdujących się w naturalnych lasach, które zazwyczaj rozwijają się prawidłowo, drzewa na terenach miejskich potrzebują intensywnej pielęgnacji, by pozostały zdrowe i nie stanowiły dla nikogo zagrożenia. W tym roku z miejskiego budżetu Rumia przeznaczyła na ten cel około 300 tysięcy złotych.

Najpopularniejszym sposobem pielęgnacji drzew jest ich przycinanie. Powinny się tym zajmować jedynie wykwalifikowane podmioty. W Rumi takie prace wykonuje firma „Usługi Leśne i Pielęgnacja Zieleni – Janusz Tobiański”. W ostatnich tygodniach pracowników tego przedsiębiorstwa można było zobaczyć między innymi na ulicy Warszawskiej, Pomorskiej, Dąbrowskiego czy Dębogórskiej, gdzie pozbywali się obumarłych i zbyt długich gałęzi, jemioły, a także innych pasożytów.

Przycinka drzew służy nie tylko poprawie estetyki wspólnej przestrzeni, ale i dobru tych roślin. Pierwotnie te żywe istoty radziły sobie same, zrzucając gałęzie po wytworzeniu się tzw. tylców. Ten naturalny proces trwa jednak bardzo długo, a w miejskiej przestrzeni efekt musi pojawiać się szybko, głównie ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców – wyjaśnia Janusz Tobiański, właściciel firmy.

Cięcia należy dokonywać tylko wtedy, gdy jest to konieczne, gdyż nie jest ono obojętne dla drzewa. Warto wiedzieć, że maksymalny zakres prac jest określony odgórnie, w ustawie o ochronie przyrody, według której usunięcie gałęzi w wymiarze ponad 30% korony drzewa stanowi jego uszkodzenie, a usunięcie 50% gałęzi jest traktowane jako zniszczenie rośliny.

Jak podkreśla Janusz Tobiański, jego pozornie prosta praca w rzeczywistości bywa dość skomplikowana. Czasem z ziemi nie widać wszystkich uszkodzeń do usunięcia i dostrzega się je dopiero po wejściu na drzewo. Dlatego przygotowanie do zawodu jest czasochłonnym procesem i wymaga wiele nauki, podczas której najpierw pełni się funkcję pomocnika, następnie praktykanta, a potem, po ukończeniu podstawowego kursu pilarza, można zająć się większymi drzewami.

Przycinki miejskich drzew nie są jedynymi pracami, które będą w tym roku realizowane w ramach budżetu. Firma dwukrotnie dokona nawożeń, a także będzie regularnie podlewać miejskie rośliny.

Źródło: UM Rumia

W jaki sposób Rumia dba o miejskie drzewa?