Umowa na nowe Mevo podpisana

Umowa na nowe Mevo podpisana

- kategoria Aktualności, Wydarzenia
@Gazeta Rumska
Umowa na nowe Mevo podpisana Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W grudniu 2021 r. pisaliśmy o planach na nowy system Mevo. Te plany coraz mocniej posuwają się do przodu, choć hiszpańska firma City Bike Global S.A. zobowiązała się do uruchomienia nowego systemu Mevo dopiero w 2023 roku.

Na nowe plany wielu patrzy z obawą, szczególnie że poprzednia edycja skończyła się fiaskiem, między innymi dlatego, że tamten operator nie wywiązywał się z umowy. Mimo to rowery z napędem tak bardzo rozkochały w sobie mieszkańców Trójmiasta i okolic, że zdecydowano się na nowy system, który będzie się składał w 75% z rowerów elektrycznych.

Rowery będą dostępne na terenie 16 gmin należących do Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (tzw. OMGGS), a więc także w Rumi! Umowa w tej sprawie została podpisana we wtorek 8 lutego w Europejskim Centrum Solidarności.

Rumię podczas podpisania umowy reprezentowali: sekretarz Marcin Kurkowski oraz radna Anna Okrój – członek Komisji Sportu, Rekreacji i Promocji.

Jak ma wyglądać nowe Mevo?

Mevo 2.0., jak nazywany jest aktualnie nowy system, będzie systemem mieszanym, z 4099 rowerami – w tym 1000 rowerów tradycyjnych i 3099 z napędem elektrycznym. Ma składać się z 717 stacji, czyli o 57 stacji więcej, niż poprzednio. Nie wiemy, ile z nich stanie w Rumi.

Punkty ładowania powstaną w każdej gminie. Operator ma zapewnić 51 takich punktów.

W pełni naładowana bateria pozwoli na przejechanie 100 km. Ponadto jeśli rower elektryczny się rozładuje, będzie można go wypożyczyć po stawce za rower tradycyjny.

Od grudnia do końca lutego system Mevo 2.0. będzie także dostępny, ale floty ubędzie w tym czasie o 50%.

Nie zmieni się sposób używania systemu. Rowery można będzie wypożyczyć za pomocą aplikacji mobilnej (skanowanie kodu QR), urządzeń wyposażonych w technologię NFC lub kart zbliżeniowych oraz przez centrum kontaktu.

Użytkownicy wybiorą spośród dwóch rodzajów abonamentu: abonament miesięczny za 29,99 zł oraz roczny za 259 zł. W ramach obu będzie można każdego dnia skorzystać ze 120 minut jazdy na rowerze tradycyjnym lub 60 minut na rowerze elektrycznym. Po wyczerpaniu minut z abonamentu każda minuta na rowerze elektrycznym będzie kosztować 20 groszy, a na tradycyjnym 10 groszy. Jeżeli użytkownik nie wykupi abonamentu, będzie mógł wypożyczyć rower w taryfie minutowej, a także w taryfie na 48 godzin. W ramach jednego konta będzie można wypożyczyć jeden rower.

Mevo ma zostać zintegrowane z systemem Fala, czyli wspólną dla całego województwa pomorskiego platformą łączącą komunikację publiczną z siecią kolejową.

Źródło: UM Rumia

Umowa na nowe Mevo podpisana