Luty miesiącem kultury brytyjskiej i amerykańskiej w “Hipolicie”

Luty miesiącem kultury brytyjskiej i amerykańskiej w “Hipolicie”

- kategoria Aktualności, Edukacja, Szkoła
@Gazeta Rumska
Luty miesiącem kultury brytyjskiej i amerykańskiej w "Hipolicie"

W bieżącym miesiącu w rumskim „Hipolicie”, czyli Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. H. Roszczynialskiego, odbyły się niezwykłe wydarzenia, zachęcające uczniów do nauki języka angielskiego. W ramach projektu Pearson & BBC Live Classes uczniowie klas technikum oraz szkoły branżowej uczestniczyli w lekcjach online, prowadzonych przez rodowitych Anglików. Zajęcia dla szkoły prowadził Harry Waters, a także Michael Brand, Elizabeth Beer oraz Dan Shepherd.

W jednej lekcji uczestniczyło maksymalnie 10 klas z całego świata. Aby zachować międzynarodowy charakter projektu i dać uczniom szansę na interakcje z młodzieżą z innych krajów, w tej samej lekcji brały udział maksymalnie dwie grupy z tego samego kraju. Wszystkie lekcje odbywały się oczywiście w języku angielskim. Uczniowie nasi mieli okazję rozmawiać z koleżankami i kolegami ze szkół, m.in. z Hiszpanii, Włoch, Rosji, Czech, Słowacji, Grecji, Bośni i Hercegowiny, Francji.

Lekcje poświęcone były głównie zagadnieniom ekologii i ochrony środowiska. Dyskutowano wspólnie z native speakerami, m.in. na temat zrównoważonego rozwoju: ślad węglowy (Speak out of Sustainability: Carbon Footprint), wylesiania (Deforestation), recyklingu (Recycling), wysokich kosztów edukacji uniwersyteckiej (The high cost of a university education), ewolucji cyfrowej (The Digital Revolution) oraz świętowania języków (Celebrating Languages). Uczniowie wykonywali różnorodne ćwiczenia, dyskutowali w mniejszych i większych grupach, nagrywali swoje wypowiedzi, a także wypowiadali się na Padlecie.

W ramach obchodów Dni Kultury Brytyjskiej i Amerykańskiej uczniowie mieli również inne zadania do zrealizowania. Codziennie każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat historii, kultury i tradycji Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Testy dotyczyły literatury, filmu, znanych osób i wydarzeń historycznych, królów, prezydentów, znanych obiektów, miast, sportu i geografii. Uczniowie tworzyli prezentacje multimedialne na wyżej wymienione tematy.

Luty miesiącem kultury brytyjskiej i amerykańskiej w "Hipolicie"

Uczniowie brali również udział w lekcjach poświęconych Irlandii, w ramach współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej. Szkoła współpracuje z Fundacją od 2 lat, realizując  program “Irlandia w szkole”. Regularnie co miesiąc pani Justyna Mazurek-Schramm, wiceprezes Fundacji, przybliża naszym uczniom  historię, literaturę, geografię, kulturę, sport i kuchnię zielonej wyspy.

Nadmienić należy, że uczniowie „Hipolita” mają także okazję rozmawiać w języku angielskim ze swoimi kolegami i koleżankami z Ugandy, w ramach współpracy w międzynarodowym projekcie edukacyjno-humanitarnym „Face To Face with the World”.

Uczestnictwo naszej szkoły w tego typu zajęciach języka angielskiego przynosi wiele korzyści. Nauczycielom daje możliwość doskonalenia znajomości języka, poznania innowacyjnych metod nauczania oraz nowoczesnych form pracy, co owocuje podniesieniem poziomu kształcenia w naszej szkole. Dla uczniów jest to również okazja do poszerzenia swoich horyzontów, ćwiczenia języka oraz nawiązania współpracy międzynarodowej w ramach przyszłych projektów. Te niezwykle ciekawie prowadzone zajęcia wprowadzały nowe słownictwo, aktywizowały uczniów do mówienia. Jak mówią sami uczniowie, rozmowa z native speakerem jest niezwykle motywująca do używania języka angielskiego.

Organizując „Dni kultury brytyjskiej i amerykańskiej”, chciałam pokazać uczniom, że język angielski naprawdę otwiera drzwi do komunikacji z całym światem, ale i wyrabia w nich szacunek dla wielokulturowości oraz daje im poczucie, że świat nie ma granic.

Dorota Gadomska, nauczyciel języka angielskiego w PZS nr 2 w Rumi

Luty miesiącem kultury brytyjskiej i amerykańskiej w "Hipolicie"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.