Polacy tłumnie ruszyli z pomocą sąsiadom, nie pozostając obojętnymi na tragedię i koszmar wojny, jaki rozgrywa się tuż “za miedzą”. To bardzo budująca postawa – widać ją także wśród rumian. Są wśród nas i osoby pochodzenia ukraińskiego, mieszkające na stałe w Rumi, które dziś sprowadzają tu swoją rodzinę.
Niestety powoli widać także oszustów. Mamy również do czynienia ze zbiórkami prowadzonymi “na szybko” i bez planu. Grozi to zmarnowaniem zgromadzonych rzeczy, które mogą okazać się niepotrzebne i zalegać w magazynach lub ostatecznie z braku mocy przerobowych nie trafić do potrzebujących z Ukrainy.
Dlatego warto być ostrożnym i pytać, gdzie i w jaki sposób trafią zgromadzone dary. Jeśli nie ma takiej informacji i nikt nie chce nam jej udzielić, lepiej poczekać. Pomoc będzie potrzebna jeszcze długo. Można też wspomóc stowarzyszenia, które zajmują się taką pomocą w sposób zorganizowany.
Pamiętajmy też, że pomoc uchodźcom nie polega na przekazaniu “mocno używanych” rzeczy. Powinny być one – jeśli nie nowe – to w bardzo dobrym stanie. Środki opatrunkowe nie mogą być otwarte, a bielizna musi być nowa.
Stowarzyszenia, które zajmują się pomocą Ukrainie:
– Polska Akcja Humanitarna – https://www.pah.org.pl/
Zbiórka na pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla uchodźców.
– Caritas Polska – https://caritas.pl/ukraina/
Zbiórka środków na żywność dla potrzebujących, środki higieniczne i zapewnienie konkretnej pomocy materialnej, takiej jak: zakup koców, śpiworów, materaców oraz kuchni polowych. Potrzebna jest także pomoc psychologiczna.
– Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – https://pcpm.org.pl/ukraina
Ewakuacja ludności. Zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci.
– Polski Czerwony Krzyż
Zbiórka darów rzeczowych. Potrzebna jest: żywność długoterminowa (konserwy, olej, cukier, kasze, herbata, kawa itp.), kosmetyki i chemia (żele pod prysznic, szczoteczki i pasty do zębów, pampersy, płyny do mycia), środki opatrunkowe, a także nowe koce i śpiwory. PCK nie zbiera odzieży. W województwie pomorskim adres oddziału to Gdańsk ul. Kurkowa 8. Czynne od 8:00-16:00.
Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy?
Jeśli mamy wolną przestrzeń w swoim domu, możemy rozważyć czasową pomoc w zakwaterowaniu uchodźców z Ukrainy. Na Pomorzu, daleko od granicy z Ukrainą, nie jest to tak potrzebna kwestia. Nie wiadomo jednak, jak rozwinie się sytuacja.
Pomoc w postaci schronienia można zaoferować między innymi w grupie na Facebooku “Rodziny bez granic-Trójmiasto“, a także “Pomoc dla Ukrainy: mieszkanie oraz inna pomoc“.
Również miasto Gdynia prosi o zgłaszanie się drogą mailową osób, które mogą przyjąć u siebie uchodźców. Osoby, które mogą pomóc, proszone są o zgłaszanie się na maila: ukraina@gdyniapozarzadowa.pl w treści maila podając rodzaj wsparcia i dane kontaktowe oraz personalne. W Gdyni działa także całodobowa infolinia (obsługiwana również w języku ukraińskim): +48 723 236 666. W Rumi, jak informuje Urząd Miasta, sztab kryzysowy dopiero opracowuje szereg działań pomocowych.