Rumianie wzięli udział w Biegu Tropem Wilczym

Rumianie wzięli udział w Biegu Tropem Wilczym

Rumianie wzięli udział w Biegu Tropem Wilczym Fot. UM Rumia

220! Aż tylu rumian wzięło udział w Biegu Tropem Wilczym. W tym roku była to również okazja, by pomóc ofiarom wojny w Ukrainie.

Bieg Tropem Wilczym to inaczej Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli wydarzenie odbywające się w wielu miejscach Polski, w którym nie liczy się rywalizacja, miejsce na mecie oraz czas. Chodzi tu o wymiar historyczny biegu, którego dystans wynosi 1963 metry. Ta liczba symbolizuje rok śmierci ostatniego polskiego Żołnierza Wyklętego.

W naszym kraju biegi odbywały się po raz dziesiąty. W Rumi Tropem Wilczym biegamy od 2015 r. W tym roku początek wyznaczono przy rondzie im. rotmistrza Witolda Pileckiego, meta natomiast znajdowała się przed halą MOSiR-u.

Bieg nie wykluczał

Ponieważ w Biegu Tropem Wilczym nie chodzi o wygraną, tradycyjnie nie zabrakło podczas niego rodzin z dziećmi, także tymi najmniejszymi w wózkach oraz osób z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy otrzymali: koszulki startowe, medale pamiątkowe, gadżety i broszury informacyjne oraz patriotyczne. Prócz tego, wręczono narody specjalne. Otrzymali je:

Zofia Fajtek (najmłodsza uczestniczka – rocznik 2020),
Antoni Groth (najmłodszy uczestnik – rocznik 2020),
Edmund Pałasz (najstarszy uczestnik – rocznik 1947).

W tym roku Bieg Tropem Wilczym był okazją, by pomóc “sąsiadom”. Fundacja Wolność i Demokracja, która jest ogólnopolskim organizatorem Biegu Tropem Wilczym, uruchomiła pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie. Ta pomoc polegała na zbiórce funduszy i zgłaszaniu ofert miejsc noclegowych, z których uchodźcy będą mogli korzystać do czasu powrotu do domów lub usamodzielnienia się w Polsce.

Organizatorami biegu w naszym mieście był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi oraz Urząd Miasta Rumi.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

O ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zabiegały rozmaite stowarzyszenia, bractwa historyczne oraz przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub zmarli po latach.

Jest to polskie święto państwowe obchodzone 1 marca od 2011 roku, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Data 1 marca nie jest datą przypadkową. W 1951 roku tego dnia w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Byli to ostatni walczący przedstawiciele ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Źródło: UM Rumia

Rumianie wzięli udział w Biegu Tropem Wilczym